Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Winnetou (K. May)

Streszczenie szczegółowe

Młody Niemiec — Old (później w Winnetou otrzymujący przydomek Shatterhand) - przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, aby zarobić na życie. Podejmuje pracę nauczyciela, guwernera. To człowiek bardzo bystry, inteligentny i sprawny fizycznie. Marzy mu się być westmanem, czyli człowiekiem Zachodu, żyjącym na własnych zasadach. Ma ku temu niemałe predyspozycje – świetnie jeździ konno, fechtuje się. Marzenie to spełnia rusznikarz, pan Henry, który widzi w bohaterze swojego zmarłego syna. Kiedy młodzieniec potwierdza swoją geometryczną wiedzę, Henry wysyła go na Zachód, do pracy przy powstawaniu linii kolejowej, która ma połączyć Wschód z Zachodem.  Podczas pożegnalnej kolacji bohater poznaje Sama Hawkensa, westmana, który ma chronić pracujących geometrów. Między Samem a bohaterem szybko nawiązuje się nić sympatii. 

Na miejscu okazuje się, że jedynie bohater zna się na swojej pracy i wykonuje ją tak, jak powinien. Musi niestety znosić docinki, między innymi od westmana Rettlera, który jest największym awanturnikiem w grupie. Bohater jednak znajduje swój sposób na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Przerwy od pracy wypełniają mu polowania na mustangi czy bizony, na które wypuszcza się razem z Samem. Jest od niego sprawniejszy, odważniejszy. Widać to np. podczas walki z bizonem oraz ataku niedźwiedzia grizzly na obóz. W obu tych przypadkach bohater pokazuje prawdziwe męstwo, mimo że nadal musi znosić docinki Sama i nazywanie go greenhornem. 

W obozie pojawiają się dwaj Indianie, wódz Apaczów Inczu-czun oraz jego syn Winnetou. Między bohaterem a Winnetou nawiązuje się jakiś rodzaj porozumienia, mimo że nie zamieniają ze sobą ani słowa. Winnetou ma opiekuna w postaci uwielbiającego go Kleki-petry, który nie jest jednak Indianinem, a białym człowiekiem, który dawno temu z własnej woli do nich przystał. Indianie pojawiają się jednak w obozie nie bez powodu. Żądają, aby biali się wynieśli i przestali zajmować nieswoją ziemię. Dochodzi do awantury, którą dodatkowo podsyca pijany Rattler, który próbuje sobie przywłaszczyć sławę pokonania niedźwiedzia. Winnetou staje po stronie narratora, czym ściąga na siebie atak Rattlera. Ten do niego strzela, ale w ostatniej chwili osłania go Kleki-petra, który ginie. Przed śmiercią jednak prosi bohatera o opiekę nad Winnetou.  Bohater uderza Rattlera na tyle silnie, że ten traci przytomność, co pozwala Indianom spokojnie odjechać. Old otrzymuje przydomek Shatterhand, czyli „Grzmocąca Ręka”. 

Sam jest przekonany, że Apacze będą chcieli pomścić Kleki-petrę. Razem z Shatterhandem udaje się na zwiad. Na nim natykają się na zwiadowców Indian z plemienia Kiowów. Sam chce wykorzystać swoją przyjaźń z ich wodzem – Tanguą oraz to, że Kiowowie nie lubią Apaczów. Old Shatterhand jest niemile zaskoczony, kiedy Sam i Tangua dochodzą do porozumienia, którego celem jest schwytanie Inczu-czuny oraz Winnetou. Sam jednak wyjaśnia mu swój podstęp. Chce, aby Kiowowie złapali obydwu wodzów, a potem oni – Sam i Old ich uwolnią – dzięki czemu zdobędą ich wdzięczność. 

Apacze atakują w nocy obóz geometrów, ale czekają na Kiowowie. Shatterhand ogłusza obu wodzów, aby nie wzięli udziału w walce i tym samym nie zginęli. Stara się ich obronić przez Tanguą, ale ten nie chce uznać prawa bohatera do „jeńców”. Shatterhand ucieka się więc do podstępu. W nocy uwalnia Inczu-czunę i Winnetou z więzów, na dowód czego odcina Winnetou kosmyk włosów. Kiedy Kiowowie orientują się, że Apacze uciekli, wybucha ogromne zamieszanie.

Sam i Winnetou postanawiają uratować także pozostałych Apaczów wziętych do niewoli przez Tanguę. Po schwytaniu Tanguy negocjują w zamian za jego uwolnienie wolność wszystkich Apaczów. Tangua zgadza się pod warunkiem, że Shatterhand stanie do walki o nich z najlepszym wojownikiem Kiowów, Metan-akwą. W walce na noże Old go pokonuje. Tangua jest wściekły, nie zamierza dotrzymać słowa – nie zabije Apaczów, ale ich także nie uwolni i nie da im jedzenia, czym skazuje ich na głodową śmierć. 

Na obóz geometrów napadają Apacze. Po raz kolejny Shatterhand uniemożliwia Inczu-czunie i Winnetou udział w walce. Tym razem jednak to Apacze biorą wszystkich białych do niewoli. Kiedy Shatterhand trafia z innymi do puebla nad Rio Pecos, okazuje, że Tangua teraz udaje przyjaciela Apaczów. 

Shatterhand, który odniósł w walce ciężkie rany, jest pielęgnowany między innymi przez siostrę Winnetou – Nszo-czi. Dziewczyna chciałaby go ocalić, ale nic nie może zrobić. Indianie po tym, jak Old dojdzie do zdrowia, planują go zamęczyć na palu. 

W dniu przewidzianym na kaźń Shatterhand domaga się głosu. Udaje mu się opowiedzieć całą wersję historii. Natomiast Tangua próbuje ratować swój honor, twierdząc, że za obelgi jest gotów stanąć do walki z białym. Ostatecznie jednak na walkę z Shatterhandem decyduje się sam Inczu-czuna. Bohaterowie mają przepłynąć przez rzekę, a następnie dobiec do wyznaczonego drzewa. W tym czasie jeden powinien zabić drugiego. Shatterhand wygrywa, ale nie zabija Inczu-czuny, za co Winnetou zwraca mu wolność. Old pokazuje mu jego kosmyk, co jest niezaprzeczalnym dowodem prawdziwości jego wcześniejszych słów. Konflikt między białymi a Apaczami zostaje ostatecznie zażegnany. Wyzwany przez Olda na pojedynek Tangua zostaje przez niego postrzelony w oba kolana.

Łaskawość Apaczów ma jednak swoje granice. Stracony na palu ma zostać Rattler, który zabił Kleki-petrę. Old Shatterhand negocjuje dla niego szybszą i mniej bolesną śmierć niż męczarnie na palu. Tchórzliwy bohater nie chce jednak przeprosić Apaczów. Ostatecznie ginie podczas przepływania rzeki. Winnetou i Shatterhand zawierają braterstwo krwi. Odbywa się także uroczysty pogrzeb Kleki-petry. 

Winnetou decyduje, że Apacze pozwolą Oldowi dokończyć pomiary, aby mógł on otrzymać zapłatę za swoją pracę. Najpierw jednak Shatterhand musi dojść do pełni zdrowia. W czasie rekonwalescencji Winnetou uczy Shatterhanda wszystkiego, co wie, a ten jako pojętny uczeń szybko staje się równie dobrym westmanem, jak jego Indiański brat. Podczas jednej z wypraw Shatterhand podsłuchuje rozmowę Winnetou z siostrą, która przyznaje się bratu, że kocha Olda i chce stać się jak biała kobieta, aby zwrócił na nią uwagę. Winnetou rozumie uczucia siostry, dlatego radzi jej wyjazd do miasta, aby mogła się wszystkiego nauczyć. Shatterhand nie ujawnia, że słyszał rozmowę. 

Kiedy Shatterhand wyrusza, aby dokończyć swoją pracę, razem obóz opuszcza także udająca się do St. Louis Nszo-czi. Czarownik wróży wszystkim wokół Shatterhanda śmierć. Sam go przedrzeźnia i „wróży” coś zupełnie przeciwnego. Inczu-czuna oraz Nszo-czi wraz z grupką Apaczów udają się po złoto. Po drodze natrafiają na podróżnych pod wodzą Santera. Kiedy Indianie wracają ze złotem, biali ich atakują. Ginie Inczu-czuna i Nszo-czi. Winnetou udaje się ocalić, ponieważ Shatterhand orientuje się, że coś jest nie tak i zawraca. 

Winnetou chce pomścić rodzinę, pragnie zjednoczyć Indian i ruszyć na białych. Shatterhand go od tego zamiaru odwodzi, ponieważ jest przekonany, że Indianie by przegrali. Razem z Winnetou wyrusza jednak w pogoń za Santerem. Dołączają do nich Sam, a także jego pomocnicy – Dick Stone i Will Parker. 

Po drodze okazuje się, że Santer przyłączył się do Kiowów. Sam razem z Oldem udaje się na zwiady, niestety zostaje złapany i dostaje się do niewoli. Shatterhandowi udaje się zrozumieć plan Kiowów i Santera, dlatego razem z resztą towarzyszy rusza ostrzec Winnetou.

Winnetou planuje pułapkę na Kiowów i Santera. Indian planuje wypuścić. Interesuje go tylko Santer. Shatterhand obawia się, że plan podsłuchał Santer i niestety ma rację. Santer jednak proponuje Kiowom, aby udawali nieświadomych i „weszli” w plan Winnetou, a jednocześnie zaatakowali znienacka z drugiej strony wąwozu. Shatterhand i Winnetou ich jednak przechytrzają i odjeżdżają w kierunku wsi Kiowów. Tutaj zostają ostrzeżeni przez wędrownych handlarzy o gniewie Tanguy na białych. 

Shatterhandowi udaje się podpatrzyć Pidę, syna Tanguy, który rozmawia z Samem. Przyjaciel Olda uwięziony jest na wyspie na rzece. Kiedy pojawienie się Winnetou wywołuje zamieszanie, Old porywa Pidę. Winnetou, Old i Pida płyną rzeką, gonią uciekającego Santera. Kiedy to się nie udaje, rozdzielają się: Old i Pida udają się, aby uwolnić Sama, a Winnetou rusza w dalszy pościg. Shatterhandowi udaje się doprowadzić do wymiany Pidy za Sama, ale jest przekonany, że zaraz wyruszy za nimi pościg Kiowów. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Winnetou (K. May)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.