Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Winnetou (K. May)

Biografia autora

Karl May urodził się 24 lutego 1842 w Ernstthal w Niemczech, w ubogiej rodzinie. Miał 13 rodzeństwa, 9 jednak zmarło w pierwszych miesiącach życia. Podobno przeszedł ślepotę w wieku dziecięcym, ale nie ma na to dowodów. Uczęszczał do szkoły ludowej w Ernstthal. Ojciec, chcąc zapewnić mu lepsze życie, zmuszał go do przepisywania całych książek. Jako chłopak miał prywatne lekcje muzyki. Potem studiował w seminarium nauczycielskim. W 1861 roku  został nauczycielem pomocniczym w szkole dla ubogich, potem w szkole zakładowej. Szybko jednak zakończył tę karierę, oskarżony o przywłaszczenie zegarka. Nie miał się jak utrzymać, więc zaczął kraść, oszukiwać, skończył jako hochsztapler poszukiwany listem gończym. W Domu Pracy, do którego trafił na cztery lata, stworzył plan dzieł, które chciał napisać. Wielokrotnie uciekał, ponownie wracał do oszustw i włóczęgostwa. Dopiero w 1874 roku po zwolnieniu z Domu Wychowawczego zaczął pisać. Został redaktorem, w końcu jako niezależny pisarz ze swoją przyjaciółką (późniejszą żoną) Emmą Pollmer przeprowadził się do Drezna. W 1882 rozpoczął cykl orientalny. Zaczął wtedy opisywać przygody swoich bohaterów na Bliskim Wschodzie, jak i Dzikim Zachodzie. Co ciekawe w USA był po raz pierwszy dopiero w 1908 roku. 

Napisał ponad 100 opowiadań. Prawdziwy przełom przyszedł dopiero w 1882, kiedy to zaczął w formie książkowej publikować swoje opowiadania i powieści we własnej serii. Z czasem przestał odróżniać tworzoną przez siebie fikcję i rzeczywistość. Utożsamiał się z legendą Old Shatterhanda. Na przełomie wieków do opinii publicznej dotarły informacje o jego kryminalnej przeszłości. To przyczyniło się do niechęci krytyków, jak i wielu procesów. May musiał bronić swoje dobre imię. W 1903 rozwiódł się z Emmą, ale jeszcze w tym samym roku poślubił Klarę Plöhn. Wszystko to jednak odbiło się jednak na jego samopoczuciu. May stopniowo coraz bardziej podupadał na zdrowiu. 30 marca 1912 roku zmarł nagle w swojej willi w Radebeul.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Winnetou (K. May)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.