Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Winnetou (K. May)

Streszczenie krótkie

Młody Niemiec Old emigruje do USA. Najpierw podejmuje pracę nauczyciela domowego, ale marzy tak naprawdę o byciu westmanem. Udaje mu się to dzięki pomocy starego rusznikarza Henry’ego, który dowiaduje się o jego umiejętnościach geometrycznych. Wysyła go wspólnie z innymi geometrami na Zachód. Bohater ma przygotować obliczenia pod linię kolejową łączącą Zachód ze Wschodem. Do opieki nad geometrami zatrudniony zostaje m.in. doświadczony Sam Hawkens, który od razu zyskuje sobie sympatię bohatera. 

Po dotarciu na miejsce okazuje, że tylko bohater jakoś odnajduje się w swojej pracy, zna się na niej i przykłada się do tego, co robi. Wolny czas wypełniają mu polowania, na które wypuszcza się z Samem. Sprawność bohatera jest widoczna na pierwszy rzut oka. Ujawnia on także swoją odwagę podczas walki z bizonem, kiedy ocala życie Samowi i z niedźwiedziem grizzly, który atakuje obóz. 

Akcja Winnetou dynamicznie przyspiesza, gdy w obozie pojawiają się przywódcy Apaczów – Inczu-Czun oraz jego syn Winnetou. Żądają, aby biali odeszli z nieswojej ziemi. Pijany Rattler – jeden z geometrów – prowokuje kłótnię, w wyniku której ginie Kleki-petra, biały opiekun Winnetou, który dawno temu przystał do Indian. Przed śmiercią prosi on głównego bohatera o wierność Winnetou. Bohater ogłusza pięścią pijanego Rattlera, dzięki czemu Apaczowie mogą odjechać. Główny bohater zyskuje przydomek Shatterhand, czyli „Grzmocąca Ręka”. 

Sam wchodzi w porozumienie z Kiowami, którzy nie znoszą Apaczów. Wódz Kiowów Tangua ma zostać jednak przechytrzony przez białych. Po walce Apaczów i Kiowów Shatterhand uwalnia Inczu-czuna i Winnetou, czym ma sobie zaskarbić ich wdzięczność. Na potwierdzenie tego gestu odcina Winnetou kosmyk włosów. 

Sam i Old postanawiają uratować także pozostałych Apaczów. Shatterhand staje do walki 

z najlepszym wojownikiem Kiowów, Metan-akwą. Władca Tangua nie godzi się jednak na uwolnienie Apaczów, chce ich zagłodzić.  Na obóz geometrów napadają Apacze. Shatterhand ponownie chroni Inczu-czunę i Winnetou. Biali tym razem przegrywają, a Shatterhand dostaje się do niewoli. Rannego pielęgnuje Nszo-czi, siostra Winnetou. 

Shatterhand ma zostać zamęczony na palu. Prowokuje do tego Apaczów m.in. wódz Tangua, który teraz udaje ich przyjaciół. Oldowi udaje się przedstawić swoją wersję historii. Bierze udział w pojedynku z Inczu-czunem, którego pokonuje, ale oszczędza mu życie. Pokazuje Winnetou jego kosmyk, co potwierdza opowieść Shatterhanda. Konflikt zostaje zażegnany. Shatterhand postrzela Tangua w oba kolana. Stracony zostaje Rattler, który zabił Kleki-petrę. Winnetou i Shatterhand zawierają braterstwo krwi. 

Old ma dokończyć pomiary, ale najpierw musi dojść do siebie. W międzyczasie Winnetou cierpliwie uczy go wszystkiego, co wie. Shatterhand staje się doskonałym westmanem. Dowiaduje się, że kocha go siostra Winnetou, która chce stać się dla niego taka, jak biała kobieta. 

Shatterhand wyrusza dokończyć pomiary. Rozdziela się z Winnetou, Inczu-czunem i Nszo-czi, którzy jadą najpierw po złoto, a potem mają odwieźć dziewczynę do St. Louis. Napadają na nich biali pod wodzą Santera. Ginie Nszo-czi i Inczu-czun. Winnetou udaje się ocalić powracającemu Shatterhandowi. Winnetou przysięga zemstę. Razem z nim w pościg za Santerem rusza Shatterhand, Sam oraz jego pomocnicy. 

Santer przystaje do Kiowów, którzy podczas próby zwiadu łapią Sama. Dostaje się on do niewoli Tangua. Winnetou planuje pułapkę na Kiowów i Santera. Udaje mu się ich przechytrzyć, ale Santer ucieka. Winnetou rusza za nim dalej w pościg. Shatterhand porywa syna Tangua, którego chce wymienić na Sama. Ta wymiana się udaje, ale Kiowowie ruszają ponownie za nimi. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Winnetou (K. May)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.