Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Opowieść wigilijna (K. Dickens)

Bohaterowie

realni

Ebenezer Scrooge - jest to człowiek w podeszłym wieku, właściciel kantoru, bardzo bogaty, żyje samotnie. Najwyższą wartością w życiu Ebenezera jest pieniądz, a sens jego życia polega na gromadzeniu gotówki. Nienawidzi świąt Bożego Narodzenia, gdyż musi płacić wtedy za dzień wolny od pracy swojemu kanceliście. Ludzi cieszących się z nadejścia świąt uważa za głupców. Ebenezer jest człowiekiem niewiarygodnie wprost skąpym, chytrym i chciwym. Zamknięty w sobie, skryty, sądzi, że jedynie ludzie podobni do niego, a więc zdobywający pieniądze za wszelką cenę, godni są szacunku. Oziębły, zgorzkniały, ponury, mrukliwy i antypatyczny odpycha od siebie ludzi.

Fred - siostrzeniec Ebenezera, syn ukochanej niegdyś siostry Fan, jest przeciwieństwem swojego wuja, pogodny, szczęśliwy, zakochany w swojej młodej żonie, potrafi cieszyć się z życia, mimo że ma kłopoty finansowe. Jest człowiekiem dobrym, nie żywi urazy i żalu do swojego bogatego krewnego, współczuje mu, gdyż wie, że Ebenezer jest bardzo nieszczęśliwym człowiekiem, choć ten nie zdaje sobie z tego sprawy.

Bob Cratchit - kancelista pracujący w kantorze Ebenezera, jest ojcem wielodzietnej rodziny, bardzo biedny, gdyż Ebenezer płaci mu tylko 15 szylingów na tydzień; pracowity, sumienny, skromny i uczciwy człowiek.

Tim - syn Boba Cratchita, chory, niepełnosprawny, chodzi o kulach, ukochany syn i brat.

fantastyczni

Jakub Marley - nieżyjący od siedmiu lat wspólnik Scrooge’a, za życia skąpiec, jak Ebenezer, po śmierci skazany na potępienie. Tuła się po świecie, ciągnąc za sobą ciężki łańcuch, symbol swoich grzechów. W noc wigilijną przybywa pod postacią ducha do Ebenezera, aby go ostrzec i uchronić przed potępieniem.

Duch Wigilijnej Przeszłości - pierwszy duch zapowiedziany przez Marleya, zabiera Scrooge’a na wędrówkę w przeszłość. Dzięki niemu Ebenezer jeszcze raz odwiedza miasteczko, w którym się urodził, ogląda siebie, gdy był jeszcze dzieckiem, a później młodzieńcem.

Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia - drugi duch, dzięki któremu Ebenezer, niewidzialny dla ludzi, wędruje ulicami Londynu, odwiedza mieszkanie Boba Cratchita i siostrzeńca Freda.

Duch Przyszłych Wigilii - milczący i tajemniczy duch zabiera Ebenezera w przyszłość i pokazuje Scrooge’owi dzień jego śmierci.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.