Tatuś, Mama, Muminek i Panna Migotka: nie wiedzą, czym jest Wigilia i jak się do niej przygotować. Patrząc na nerwowe zachowanie sąsiadów, pomyśleli, że to jakieś straszne wydarzenie, i starają się przebłagać nadchodzące niebezpieczeństwo. Są gotowi do wielkich poświęceń. Są dobrzy - pozwalają się ogrzać leśnym stworzonkom i karmią je.
Paszczak, jego ciotka i Gapsa: nie potrafią zrozumieć, na czym polega świętowanie Wigilii. Robią takie zamieszanie, że Muminkom Wigilia kojarzy się z niebezpieczeństwem.
Czas akcji: akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia - Wigilii Bożego Narodzenia.
Miejsce akcji: dom Muminków i jego najbliższa okolica.
1. Obudzenie Muminków z zimowego snu przez Paszczaka.
2. Domysły Muminków na temat tego, czym jest Wigilia.
3. Ustawienie choinki.
4. Ubranie choinki po wyjaśnieniach Gapsy i leśnego stworzonka.
5. Zapalenie świec.
6. Przygotowanie prezentów.
7. Oczekiwanie na nadejście katastrofy.
8. Radość i zabawa leśnych stworzonek.
Zimą Muminki zapadają w sen. Budzą się z niego dopiero na wiosnę. Pewnej zimy jednak zostały obudzone wcześniej - już na Gwiazdkę - przez jednego z Paszczaków. Paszczak opowiedział im, jak bardzo się spieszy. Mówił, że niczego jeszcze nie przygotował na przyjście Wigilii.
Muminki nie wiedziały, co to jest Wigilia. Paszczak był jednak tak zdenerwowany, że Muminki pomyślały, że to musi być jakieś straszne wydarzenie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Nie spodobał się im śnieg ani to, że wszyscy znajomi gdzieś pędzili, bardzo się spiesząc.
Od ciotki Paszczaka Muminki dowiedziały się, że do obrony przed Wigilią potrzebna jest choinka. Muminek pomyślał, że wszyscy będą musieli się w niej schronić. Gdy już przygotowali drzewko, usłyszeli od Gapsy, że trzeba je jeszcze ubrać. Malutkie stworzonko, kręcące się w pobliżu, wytłumaczyło im, że choinkę ubiera się ładnymi rzeczami. Rodzina Muminków pomyślała, że chodzi tu o przebłaganie jakiegoś niebezpieczeństwa. Każdy poświęcił więc to, co miał najpiękniejszego - Panna Migotka naszyjnik z pereł, a Mama - jedwabną różę, którą dostała od Tatusia.
Tymczasem obok domu Muminków przebiegła znów ciotka Paszczaka. Powiedziała im, że nie dadzą sobie rady bez jedzenia. Mama spędziła całe popołudnie na przygotowywaniu najlepszych potraw.
Żeby przebłagać budzącą strach Wigilię, Muminek powkładał w śnieg dookoła choinki wszystkie świece, jakie były w domu. Koło niego przemknął Paszczak, mrucząc o kupowaniu prezentów. Muminki pomyślały, że muszą to być prezenty dla groźnej Wigilii. Każdy z członków rodziny oddał swój najcenniejszy skarb - Panna Migotka pierścionek, Tatuś najlepszą przynętę na szczupaki, Mama książkę z kolorowymi obrazkami. Muminek nawet nie chciał nikomu powiedzieć, co dał, tak bezcenna była to rzecz.
Potem wszyscy razem usiedli wokół choinki i czekali na katastrofę. Jednak nic złego się nie działo. Pojawiło się tylko małe leśne stworzonko, które przyprowadziło swoich przyjaciół i krewnych. Byli tak zagłodzeni, że Mama Muminka dała im jedzenie przygotowane dla Wigilii. Pozwolili im też usiąść przy choince. Muminki weszły do domu, a leśne zwierzątka bawiły się tak wspaniale, jak jeszcze nigdy w życiu.
Mama nic z tego nie rozumiała i powiedziała, że Paszczak, jego ciotka i Gapsa musieli coś źle zrozumieć, skoro w Wigilię nic złego się nie dzieje.
Paszczak, jego ciotka i Gapsa wiedzą, czym jest Wigilia. Nie potrafią jej jednak dobrze świętować - tak bardzo przejmują się przygotowaniami, że patrząc na ich pośpiech i zdenerwowanie Muminki myślą, że Wigilia to coś groźnego.
Muminki starają się domyślić, czym jest Wigilia. Boją się jej i są gotowe na wiele poświęceń. Przypadkiem jednak odkrywają, jak naprawdę powinno się ją świętować. Przygotowują prezenty z tego, co dla nich najcenniejsze. Zapraszają stworzonka, które w ten wieczór nie mają się gdzie podziać.
To opowiadanie zawiera pouczenie, że świętować to znaczy być z najbliższymi i dzielić się tym, co każdy ma najcenniejszego. Przygotowania nie powinny zepsuć radości płynącej ze świąt.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.