Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Opowiadania z Doliny Muminków (T. Jansson)

Cedryk

Czas i miejsce akcji, bohaterowie, plan wydarzeń

W tym opowiadaniu akcja dzieli się na dwie części - jedną z nich jest historia Sniffa, a drugą - opowieść Włóczykija.

Element świata przedstawionego Historia Sniffa i Cedryka Opowieść Włóczykija
Czas akcji Historia Sniffa i Cedryka rozgrywa się w ciągu kilku dni. Historia ciotki, opowiadana przez Włóczykija, rozgrywa się dużo wcześniej i trwa kilka tygodni.
Miejsce akcji Dolina Muminków, namiot Włóczykija. Dom głównej bohaterki.
Bohaterowie Cedryk:
 • Pluszowy piesek Sniffa.
 • Miał oczy z drogocennych kamieni - topazów. W jego obroży był prawdziwy kamień księżycowy.
 • Cedryk był wytarty, wyleniały, zniszczony od przytulania.
 • Miał wyjątkowy wyraz twarzy.
Sniff:
 • Małe stworzonko.
 • Myśli tylko o sobie i ma dość nieczułe serce („Sniff nigdy przedtem niczego nie oddał, raczej przeciwnie”
 • Jedyna dobra cecha Sniffa to przywiązanie do Cedryka.
Ciotka:
 • Osoba bardzo przywiązana do pięknych rzeczy, które gromadziła całe życie.
 • Nie przepadała za towarzystwem innych.
 • Zmienia się, gdy dowiaduje się, że niedługo umrze.
 • Troszczy się o swych krewnych - wysyłając prezenty, obmyśla, jak każdemu sprawić najwięcej radości i specjalnie dobiera prezent do osoby, która ma go dostać.
 • Nie jest próżna - wysyła prezenty anonimowo - obdarowani nie wiedzą, od kogo je dostali.
 • Ma odwagę spełniać swoje marzenia.
Plan wydarzeń
 1. Podarowanie Cedryka córce Gapsy.
 2. Rozpacz i żal Sniffa.
 3. Szukanie pociechy u Mamy Muminka.
 4. Opowieść Włóczykija.
 5. Szczęśliwe odnalezienie Cedryka.
 1. Gromadzenie pięknych przedmiotów przez ciotkę.
 2. Zadławienie się kością i groźba śmierci.
 3. Samotność ciotki.
 4. Rozesłanie prezentów.
 5. Wykrztuszenie kości.
 6. Możliwość spełnienia młodzieńczych marzeń.

Treść

Nie wiadomo, dlaczego mały Sniff oddał swojego pluszowego pieska Cedryka córce Gapsy. Sniff bardzo kochał Cedryka i bardzo żałował, że go oddał. Cedryk był poza tym niezwykły, bo miał oczy z drogocennych topazów, a w jego obroży umocowany był prawdziwy kamień księżycowy.

Włóczykij chciał pocieszyć Cedryka. Opowiedział mu więc historię o ciotce swojej matki. Ta pani nie miała rodziny ani przyjaciół. Całe życie poświęciła na gromadzenie kosztownych i pięknych przedmiotów. Pewnego dnia, gdy jadła kotlet, połknęła kość. Kość stanęła jej w gardle. Lekarz zbadał ją i powiedział, że jeśli kość nie wyleci, to ta pani za kilka tygodni umrze.

Od tej pory ciotka zaczęła inaczej patrzeć na życie. Piękne przedmioty, którymi była otoczona, nie sprawiały jej radości. Ciotka postanowiła się ich pozbyć i zrobiła z nich prezenty dla całej rodziny. Dzięki temu czuła się trochę jak dobra wróżka.

Postanowiła spełnić swoje marzenia z czasów młodości. Pomyślała o zbadaniu rzeki Amazonki, o wybudowaniu domu dla samotnych dzieci i o urządzeniu wielkiego przyjęcia dla przyjaciół. Była bardzo szczęśliwa, mimo że w jej ogromnym domu pozostało jej tylko łóżko, a ją samą wkrótce miała zabrać śmierć.

W tym miejscu zirytowany Sniff przerwał opowieść Włóczykija. Nie chciał, żeby go pouczać, jak to dobrze nic nie mieć. Włóczykij wyjaśnił mu, że historia o ciotce jego matki kończy się całkiem niezwykle - ciotka tak śmiała się z historii opowiadanych jej przez przyjaciół, że kość wyleciała z jej gardła. Ze sprzedaży drogocennego łóżka dostała tyle pieniędzy, że mogła spełnić swoje marzenia - zobaczyła górę ziejącą ogniem, pojechała nad Amazonkę, wybudowała dom dla samotnych dzieci i oczywiście urządziła przyjęcie dla przyjaciół.

Historia Sniffa także dobrze się skończyła. Sniff znalazł swojego pieska porzuconego przez Gapsę. Mimo że Gapsa zabrała topazy, a kamień księżycowy gdzieś zniknął, Sniff nadal bardzo kochał swojego Cedryka.

O tym, na czym polega szczęście i sens życia

Dla Sniffa Cedryk jest ważny nie tylko ze względu na drogie kamienie - Sniff bardzo go kocha. Ciotka z opowiadania Włóczykija naprawdę staje się szczęśliwa dopiero, gdy rozdaje swoje bogactwo i może spełnić swoje marzenia.

Można powiedzieć, że według tego opowiadania sens życia polega na kochaniu innych, na spotykaniu się z przyjaciółmi i obdarowywaniu ich. Ważna jest też odwaga w realizacji zamiarów i marzeń.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.