Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Spotkanie nad morzem (J. Korczakowska)

Spotkanie nad morzem (J. Korczakowska)

Bohaterowie

Danusia Gawlikówna - bohaterka główna: trochę rozpieszczona, a trochę zaniedbana jedynaczka. Wychowywała ją babcia, bo wiecznie zajęci rodzice mieli mało czasu dla córki. Dbano bardzo o to, aby posiłki w domu były smaczne i na czas przyrządzone, aby nauczyć Danusię dobrych manier, lecz nikt nie rozmawiał z nią o jej przeżyciach, radościach i smutkach. Dziewczynka była bardzo grzeczna, ale jednocześnie zamknięta w sobie i oschła.

Wakacje, które spędziła nad morzem w domu Ady Rudzkiej, wywarły zbawienny wpływ na Danusię. Dzięki przyjaźni z niewidomą Elzą dziewczynka poczuła się potrzebna, nauczyła się wyrażać swoje uczucia otwarcie, stała się śmielsza, otwarta na innych ludzi, wesoła. Okazało się, że potrafi obdarzyć przyjaźnią i sympatią Elzę i przyjąć wielki dar, jakim było zaufanie i oddanie niewidomej dziewczynki.

Elza (Elżbieta Jezierska) - bohaterka główna: sierota, niewidoma od urodzenia, wychowywana przez kaszubską rodzinę Budziszów. Dziewczynka bardzo wrażliwa, ciekawa świata, o rozwiniętej wyobraźni. Danusia, stając się jej oczyma, nauczyła się dostrzegać piękno przyrody. Zabawy z niewidomą dziewczynką sprawiały jej wiele radości. To Elza spowodowała, że Danusia stała się wesołym, otwartym dzieckiem.

Ada Rudzka - bohaterka drugoplanowa: przyjaciółka pani Gawlikowej („ciocia” Danusi), u której dziewczynka spędza wakacje. Pani Ada przeżyła tragedię: straciła męża i córeczkę. Była osobą bardzo miłą, pogodną, życzliwą ludziom. Nieszczęście jej nie przygniotło, potrafiła się z niego otrząsnąć. Postanowiła zaopiekować się Elzą.

Artur - bohater drugoplanowy: krewny pani Rudzkiej, student, który przyjechał do niej na wakacje. Zabierał Danusię na plażę, dużo z nią rozmawiał.

Piotrek - bohater drugoplanowy: chłopak lubiący dokuczać Elzie. Jednak to on z kolegą uratował Danusię i Elzę, które lekkomyślnie wypłynęły w morze łodzią. Gdyby nie pomoc „łobuza”, dziewczynki utopiłyby się.

mama Danusi - bohaterka drugoplanowa: na prośbę pani Ady zabiera Elzę do Torunia, aby w szpitalu lekarze mogli przeprowadzić badania i operację oczu niewidomej.

Czas akcji: współcześnie (wakacje; lipiec i początek sierpnia).

Miejsce akcji: nad Morzem Bałtyckim, okolice Władysławowa.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.