Danusia Gawlikówna - bohaterka główna: trochę rozpieszczona, a trochę zaniedbana jedynaczka. Wychowywała ją babcia, bo wiecznie zajęci rodzice mieli mało czasu dla córki. Dbano bardzo o to, aby posiłki w domu były smaczne i na czas przyrządzone, aby nauczyć Danusię dobrych manier, lecz nikt nie rozmawiał z nią o jej przeżyciach, radościach i smutkach. Dziewczynka była bardzo grzeczna, ale jednocześnie zamknięta w sobie i oschła.
Wakacje, które spędziła nad morzem w domu Ady Rudzkiej, wywarły zbawienny wpływ na Danusię. Dzięki przyjaźni z niewidomą Elzą dziewczynka poczuła się potrzebna, nauczyła się wyrażać swoje uczucia otwarcie, stała się śmielsza, otwarta na innych ludzi, wesoła. Okazało się, że potrafi obdarzyć przyjaźnią i sympatią Elzę i przyjąć wielki dar, jakim było zaufanie i oddanie niewidomej dziewczynki.
Elza (Elżbieta Jezierska) - bohaterka główna: sierota, niewidoma od urodzenia, wychowywana przez kaszubską rodzinę Budziszów. Dziewczynka bardzo wrażliwa, ciekawa świata, o rozwiniętej wyobraźni. Danusia, stając się jej oczyma, nauczyła się dostrzegać piękno przyrody. Zabawy z niewidomą dziewczynką sprawiały jej wiele radości. To Elza spowodowała, że Danusia stała się wesołym, otwartym dzieckiem.
Ada Rudzka - bohaterka drugoplanowa: przyjaciółka pani Gawlikowej („ciocia” Danusi), u której dziewczynka spędza wakacje. Pani Ada przeżyła tragedię: straciła męża i córeczkę. Była osobą bardzo miłą, pogodną, życzliwą ludziom. Nieszczęście jej nie przygniotło, potrafiła się z niego otrząsnąć. Postanowiła zaopiekować się Elzą.
Artur - bohater drugoplanowy: krewny pani Rudzkiej, student, który przyjechał do niej na wakacje. Zabierał Danusię na plażę, dużo z nią rozmawiał.
Piotrek - bohater drugoplanowy: chłopak lubiący dokuczać Elzie. Jednak to on z kolegą uratował Danusię i Elzę, które lekkomyślnie wypłynęły w morze łodzią. Gdyby nie pomoc „łobuza”, dziewczynki utopiłyby się.
mama Danusi - bohaterka drugoplanowa: na prośbę pani Ady zabiera Elzę do Torunia, aby w szpitalu lekarze mogli przeprowadzić badania i operację oczu niewidomej.
Czas akcji: współcześnie (wakacje; lipiec i początek sierpnia).
Miejsce akcji: nad Morzem Bałtyckim, okolice Władysławowa.
Rodzice Danusi Gawlikówny postanowili wysłać córkę nad morze, gdzie mieszkała koleżanka mamy Danusi - pani Ada Rudzka. Pierwsze dni wakacji były dla Danusi nudne - nie miała koleżanki, z którą mogłaby się bawić. Ale kiedy do domu pani Rudzkiej przyjechał jej krewny, Artur, zrobiło się trochę weselej.
Artur i Danka chodzili razem na plażę. Pewnego dnia Danusia zauważyła, że dwaj chłopcy dokuczają małej dziewczynce. Nie zastanawiając się długo, podążyła na pomoc. Chłopcy zachowywali się bardzo niegrzecznie, na szczęście Artur był w pobliżu.
Danusia pewnie zapomniałaby o dziewczynce z plaży, gdyby nie to, że wkrótce spotkała ją znów, kiedy poszła do wioski po świeże ryby. Dziewczynka miała na imię Elza. Okazało się, że jest miła i sympatyczna, szybko stała się koleżanką Danusi. Dziewczynki spędzały razem dużo czasu, ale dopiero kiedy Danka podarowała Elzie książkę, koleżanka zwierzyła się jej ze swej smutnej tajemnicy. Była niewidoma. Danusia przeżyła wstrząs. Nie wiedziała, jak pomóc Elzie, była bezsilna. Odtąd dziewczynki stały się nierozłączne. Razem się bawiły na plaży, razem pływały. Kiedyś zgubiły się w lesie, ale dzięki doskonałej orientacji Elzy odnalazły drogę do domu. Innym razem wypłynęły łódką daleko w morze i gdyby nie pomoc Piotrka i jego kolegi - tych samych chłopców, którzy kiedyś dokuczali Elzie na plaży - przygoda mogła skończyć się źle.
Obie dziewczynki bardzo się zmieniły. Danusia stała się wesoła, otwarta, odkryła zdolności swojej wyobraźni, fantazji. Elza także poweselała, dzięki Danusi poznała swe zalety.
Wakacje nad morzem dobiegały końca. Na początku sierpnia do pani Ady przyjechała na tydzień mama Danusi. Poznała Elzę i podobnie jak pani Ada zachwyciła się wrażliwością dziewczynki. Obie panie zastanawiały się, jak pomóc Elzie. Pani Ada postanowiła adoptować dziewczynkę. Po śmierci męża i dziecka nie miała nikogo bliskiego. Elza, wychowana w rodzinie Budziszów, także nie miała rodziców.
Wyjazd zbliżał się coraz bardziej, a wraz z nim rozstanie dziewczynek. Ale dzień wyjazdu pełen był niespodzianek. Pan Budzisz przyprowadził Elzę do willi pani Rudzkiej. Okazało się, że Budziszowie zgadzają się na adopcję dziewczynki przez panią Rudzką. A w dodatku pojedzie do Torunia na operację oczu. Wszystko skończyło się dobrze. Przyjaźń Danusi i Elzy przetrwała najtrudniejsze chwile.
Książka Jadwigi Korczakowskiej jest opowieścią o przyjaźni dwóch dziewczynek: Danusi i niewidomej Elzy. Niezwykłość tej przyjaźni polega na tym, że to zdrowa dziewczynka uczy się od swej ociemniałej przyjaciółki otwartości na świat i ludzi, dostrzegania piękna przyrody, radości życia. W zamian czyta Elzie książki, ofiarowuje jej swoją opiekę i przyjaźń. Dzięki Danusi pani Rudzka poznaje Elzę i zajmuje się jej losem. Każda z dziewczynek wiele otrzymuje, ale też wiele z siebie daje.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.