Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dziad i baba (J. I. Kraszewski)

Dziad i baba (J. I. Kraszewski)

Czas akcji

Czas akcji jest nieokreślony.

Miejsce akcji

Wiejska chata, w której mieszkają bohaterowie.

Bohaterowie

Dziad - staruszek, żyjący skromnie, lecz szczęśliwie ze swoją żoną w małej chatce. Zdawał sobie sprawę, że niedługo przyjdzie mu umrzeć. Był pobożny, modlił się, by jego ukochana żona go przeżyła. Zapewniał ją o tym tak gorliwie, że aż na nią krzyczał. Jego postawa była przesadna, nienaturalna, fałszywa. W chwili próby okazał się tchórzem, swoim postępowaniem skompromitował się przed żoną i to nie dlatego, że bał się śmierci, ale z powodu wcześniejszego popisywania się szlachetnością.

Baba - wierne powielenie postawy swojego męża. Można powiedzieć, że jedno było warte drugiego.

Śmierć - uosobienie naturalnego zjawiska. Budzi przerażenie, ale jest nieubłagana, nie da się jej uniknąć. W wierszu wchodzi do domku przez komin i zabiera swoje ofiary, niezależnie od ich pragnień.

Gatunek, narracja

Jest to fabularna, rymowana opowieść, anegdotka na temat instynktu życia, który nie opuszcza człowieka nawet w późnej starości. Mówi ona również o tym, że w ostatecznych sytuacjach odsłania się prawdziwe oblicze człowieka, obłudnie skrywane za maską pozorów. Utwór ma charakter satyryczny, to znaczy, ośmiesza pewne wady ludzkie.

Występuje tu narrator wszechwiedzący, opowiada w trzeciej osobie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.