Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Prometeusz (R. Graves)

Prometeusz (R. Graves)

Bohater: Prometeusz

Czas akcji: mityczny

Miejsce akcji: Grecja

narracja: narracja jest trzecioosobowa. Występuje narrator wszechwiedzący.

gatunek: mit.

Plan wydarzeń

1. Prometeusz - najmądrzejszy z tytanów.

2. Prometeusz zostaje nauczycielem ludzi.

3. Gniew Zeusa.

4. Podstępy mądrego tytana.

5. Prometeusz kradnie dla ludzi ogień.

6. Okrutna kara.

Treść

Prometeusz był najmądrzejszym z tytanów. Bogini mądrości, Atena, nauczyła go architektury, astronomii, nawigacji, matematyki, medycyny, metalurgii (nauka o wytopie metali), a on tę wiedzę prze kazał ludziom. Zeus, który miał zamiar wytępić wszystkich ludzi, rozgniewał się, widząc, jak stają się coraz mądrzejsi i silniejsi.

Gdy toczyła się dyskusja, którą część ofiarnego byka przeznaczyć dla bogów, Prometeusz uciekł się do podstępu. Poćwiartował mięso i do jednego worka włożył kości, ale przykrył je smakowitym tłuszczykiem. Drugi worek napełnił mięsem, lecz ukrył je pod żołądkiem, najmniej atrakcyjną częścią zwierzęcia. Potem poprosił Zeusa, aby dokonał wyboru. Gromowładca połakomił się na tłuszcz i odtąd ludzie składali mu w ofierze tłuszcz i kości, mięso zachowując dla siebie. Rozgniewany Zeus za karę odebrał im ogień.

Prometeusz i na to znalazł radę. Poprosił Atenę, żeby wpuściła go na Olimp kuchennymi schodami. Tam zapalił pochodnię od ognistego rydwanu Heliosa. Potem ułamał kawałek żarzącej się głowni, wrzucił ją do pustego wnętrza olbrzymiej łodygi kopru i, niezauważony, opuścił siedzibę bogów. Ogień podarował ludziom.

Tego było już za wiele. Zeus rozkazał, aby przykuć nagiego Prometeusza do skały w górach Kaukazu. Każdego dnia głodny sęp wyjadał Prometeuszowi wątrobę, która w nocy odrastała. Tytan został okrutnie ukarany za pomoc ludziom.

Dlaczego Prometeusz jest uważany za jedną z najpiękniejszych postaci mitologii greckiej?

Prometeusz wszystkie działania podejmował dla dobra ludzi. Nauczył ich wielu pożytecznych rzeczy, ocalił swoimi prośbami przed planowaną przez Zeusa zagładą, ofiarował im mięso i ogień.

Przykre jest to, że bogowie byli nieżyczliwi dla ludzi. Prometeusz musiał z nimi walczyć, tak jak się walczy ze złem. Wszystko, co sprzyjało człowiekowi, było zagrożeniem dla Zeusa. Dlatego tak okrutnie ukarał dobrego tytana.

Prometeusz to świetlana postać. Wykazał się bezprzykładną odwagą i poświęceniem, podejmując walkę z bogami o szczęście ludzi, przeciwstawiając się losowi.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.