W wierszu wypowiada się poeta, Jan Kochanowski, który przeżywa ból, rozpacz, cierpienie z powodu śmierci ukochanej córeczki Urszulki. To ona jest adresatką tego utworu. Kochanowski występuje tu jako pogrążony w rozpaczy po śmierci córki ojciec.
Tematem tego trenu są poszukiwania zmarłej w zaświatach. Poeta sięgnął po obraz krainy zmarłych znany z mitologii, wierzeń chrześcijańskich: szuka Urszulki w raju wśród aniołków, na wyspach szczęśliwych, nad rzeką zapomnienia, przez którą przewozi zmarłe dusze Charon, w czyśćcu. Zastanawia się, czy nie została zamieniona w słowika, czy też - może powróciła tam, gdzie przebywała przed urodzeniem. Żadne ze wspomnianych wyobrażeń życia pozagrobowego nie daje pewności.
W końcu Kochanowski zaczyna wątpić, czy kraina zmarłych w ogóle istnieje i czy kiedykolwiek zobaczy jeszcze ukochaną córeczkę. Ból, cierpienie podmiotu lirycznego wpływają na nastrój utworu, który jest smutny i pełen tęsknoty za utraconym dzieckiem. Podkreśleniu uczuć w wierszu służą epitety: „Orszulo (...) wdzięczna”, „Szczęśliwe / Wyspy”, „teskliwe (...) jeziora”. Pojawiają się tu także pytania retoryczne, dzięki którym zostało oddane zagubiennie, bezradność ojca, który szuka zaginionego dziecka: „Czyliś do raju wzięta?”, „Czyliś na szczęśliwe / wyspy zaprowadzona?”, „Niżeś się na mą ciężką żałość urodziła?”
Zapamiętaj!
Tren to utwór żałobny, którego bohaterem jest nieżyjąca już osoba. Zwykle zawiera on pochwałę zasług i zalet zmarłego, ukazanie wielkości straty, wyrażenie żalu itp.
Wiersz składa się z jednej strofy, każdy wers liczy 13 sylab. Występują rymy parzyste: podziała - udała, wzniesiona - policzona, szczęśliwe - tęskliwe.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.