Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Król Maciuś Pierwszy (J. Korczak)

Król Maciuś Pierwszy (J. Korczak)

Bohaterowie

Król Maciuś Pierwszy był potomkiem królewskiego rodu, synem Stefana Rozumnego. W momencie objęcia władzy po śmierci ojca liczył około dziesięciu lat.

Maciuś był mądry - szybko zorientował się, że skoro na niczym się nie zna, to musi słuchać ministrów, bo oni wiedzą wszystko lepiej od niego. Miał bardzo dobre serce i chciał, żeby wszyscy w jego państwie byli szczęśliwi. Starał się zwłaszcza o dobro dzieci.

Był odważny - z własnej inicjatywy wziął udział w pierwszej wojnie, walecznie dowodził wojskiem w następnej. Dzielnie bronił ojczyzny i honoru.

Felek - przyjaciel króla: Felek był synem plutonowego straży pałacowej. Ojciec był dla niego dość surowy, nie pozwolił mu przyjaźnić się z Maciusiem. Był urodzonym przywódcą i tym budził podziw Maciusia.

Z każdej sytuacji chciał wyciągnąć korzyść dla siebie i czasem postępował głupio. Na przykład, kiedy już został ministrem i niczego mu nie brakowało, potrafił oszukiwać w czasie audiencji i zabierać paczki dzieciom. Ponieważ był z królem na froncie, wyobrażał sobie, że wiele mu wolno.

Źle wywiązywał się z obowiązków ministra, dał się omotać szpiegowi. W decydującej chwili stanął jednak na wysokości zadania i przyznał się do zła, które wyrządził.

Królewna Klu-Klu: ta murzyńska dziewczynka była córką króla Bum-Druma i wielką przyjaciółką Maciusia. Dla niego przepłynęła morze w klatce z małpami, wiernie mu towarzyszyła we wszystkich trudnych chwilach.

Była inna niż dziewczynki, które znał Maciuś - sprytna, wysportowana, odważna. Zajmowała się murzyńskimi dziećmi, organizowała dla nich naukę, przewodziła im, gdy trzeba było obronić stolicę przed wilkami.

Smutny król: władca jednego z państw, które prowadziło wojnę z Maciusiem. Rozumiał, że sprawowanie władzy to wielka odpowiedzialność. Był przekonany, że władza nie może należeć tylko do jednej osoby. Dlatego u siebie wprowadził parlament i namówił do tego Maciusia.

Czas akcji: Ze względu na pojawiające się w powieści: samoloty, samochody można uznać, że akcja rozgrywa się w czasach bliskich współczesności.

Miejsce akcji: kraj króla Maciusia.

Narrator: wszechwiedzący, trzecioosobowy.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.