Wydarzenia opisane w balladzie rozgrywają się w karczmie „Rzym”, wieczorem, prawdopodobnie w XVI w. (wg legendy).
pan Twardowski - legendarny szlachcic o imieniu Jan, który podpisując cyrograf z diabłem, zaprzedał mu swą duszę, aby móc korzystać z wszelkich przyjemności życia i posiąść umiejętność sztuki czarnoksięskiej, czyli stosowania czarów. Mickiewicz nawiązał do słynnej legendy krakowskiej o Janie Twardowskim, jednak w swej opowieści dodał wiele własnych elementów, m.in. wprowadził postać żony bohatera, pani Twardowskiej oraz motyw ucieczki diabła przez dziurkę od klucza. Legendarny czarnoksiężnik w balladzie został przedstawiony w momencie, kiedy diabeł przybył do karczmy Rzym po jego duszę (jest to końcowy fragment legendy).
Mefistofeles - chytry i przebiegły diabeł, który, zgodnie z podpisanym niegdyś na Łysej Górze cyrografem, przybył po duszę pana Twardowskiego. Tym razem nie udało mu się zwabić słynnego czarnoksiężnika do piekła.
pani Twardowska - postać wymyślona przez poetę, tytułowa bohaterka ballady i żona Twardowskiego. W utworze nie pojawia się w ogóle, dopiero w końcowym fragmencie pan Twardowski proponuje Mefistofelesowi, by ten zamieszkał z nią przez rok. Na te słowa diabeł ucieka. Jego zachowanie pozwala wysnuć wniosek, że pani Twardowska zdecydowanie nie mogła się podobać.
W balladzie występuje narracja trzecioosobowa, o wydarzeniach opowiada narrator wszechwiedzący. Pani Twardowska jest balladą.
Zapamiętaj!
Ballada - to utwór o charakterze epicko-lirycznym. Jest opowieścią o niezwykłych wydarzeniach, zaczerpniętych z ludowych podań i legend, a także ze źródeł historycznych. Ma ona cechy utworów, które należą do epiki (narrator, akcja, fabuła), liryki (liryczne opisy) i dramatu (dialogi). Taki zabieg sprawia, że balladę nazywa się gatunkiem synkretycznym.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.