Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pani Twardowska (A. Mickiewicz)

Streszczenie

Uwaga! W streszczeniu występują wymiennie określenia: pan Twardowski - szlachcic - czarnoksiężnik. Twardowski był szlachcicem, o czym świadczy jego strój (kontusz) i to, że diabeł powołuje się na słowo szlacheckie, jakie dał mu Twardowski.

Szlachcic - człowiek należący do stanu szlacheckiego.

Szlachta - w dawnej Polsce dzielono ludzi na trzy stany: chłopów, mieszczaństwo i szlachtę. Szlachta rządziła krajem, miała liczne przywileje i majątki.

Czarnoksiężnikiem nazywamy Twardowskiego, ponieważ potrafił czarować.

W karczmie „Rzym” trwa zabawa. Pan Twardowski popisuje się różnymi sztuczkami: żołnierzowi-samochwale „świsnął szablą koło ucha” i dzielny wojak stał się zającem; na adwokata zadzwonił sakiewką (woreczkiem z monetami) i adwokat zamienił się w kundla; szewcowi dał trzy prztyczki w nos, przystawił do głowy trzy rurki, „cmoknął: cmok!” i pół beczki wódki wypłynęło z głowy szewca.

Kpił sobie czarnoksiężnik z innych, tymczasem sam nie wiedział, co go czeka. Kiedy pił wódkę, z kieliszka wyskoczył diabeł - Mefistofeles. Przypomniał szlachcicowi, że przed siedmiu laty podpisał na Łysej Górze cyrograf, czyli umowę z szatanem, w której zapisał mu swą duszę. Za to czarty miały służyć Twardowskiemu przez dwa lata. Potem czarnoksiężnik powinien był jechać do Rzymu (stolicy Włoch), aby stamtąd mogły go porwać do piekła. Szlachcic przechytrzył jednak diabła, bo do Rzymu nie pojechał, ani się tam nawet nie wybierał. Wykorzystując fakt, że karczma nazywała się tak samo, jak stolica Włoch, Mefistofeles przyszedł upomnieć się o duszę Twardowskiego. Ten, zupełnie nie po szlachecku, chciał uciec. Ale diabeł złapał go za kontusz i odwołał się do honoru Twardowskiego. Chcąc nie chcąc, szlachcic musiał zostać.

Na szczęście przypomniał sobie, że w cyrografie zostały zapisane dodatkowe warunki: Mefistofeles musi spełnić trzy życzenia, zanim porwie jego duszę do piekła. Pierwsze życzenie Twardowskiego było skomplikowane. Rozkazał diabłu: a) ożywić konia namalowanego na szyldzie karczmy, b) ukręcić bicz z piasku, c) wybudować dom z ziarenek orzecha wysoki jak góry Karpaty, pokryć go strzechą (dachem) z bród żydowskich, strzechę podbić ziarenkami maku, w każde ziarenko wbić trzy ogromne gwoździe.

Czart świetnie się wywiązał z zadania.

Następnie Twardowski kazał mu wskoczyć do misy pełnej święconej wody. Mefistofeles bohatersko spełnił rozkaz. Wtedy szlachcic wpadł na iście szatański pomysł. Poprosił diabła, by pozostał z panią Twardowską tylko przez rok, kiedy on będzie mieszkał u Belzebuba (w piekle). Gdy Mefistofeles ujrzał panią Twardowską, przeraził się i uciekł przez dziurkę od klucza, zapominając o panu Twardowskim. W ten sposób szlachcicowi udało się uratować od ognia piekielnego.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.