Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ziele na kraterze(fragment) (M. Wańkowicz)

Bohaterowie

Narrator - Melchior Wańkowicz - występuje tu jako uczeń gimnazjum. Fakt uczęszczania do prywatnej szkoły polskiej, język narratora dowodzą niezbicie, że należał on do rodziny inteligenckiej. Bunt zaś przeciwko zarządzeniu władz szkolnych i dwuletnia „walka” z Bucefałem (takim przezwiskiem obdarzyli uczniowie nauczyciela historii) świadczy o tym, że była to rodzina o tradycjach patriotycznych i narodowych.

Uczniowie starszej klasy gimnazjalnej - gromada inteligentnych, oczytanych i niezwykle konsekwentnych w swym uporze chłopców. Nie sposób im też odmówić dowcipu i umiejętności wybrnięcia z sytuacji (historia z opowieścią o romansie Elżbiety angielskiej), choć narrator obrzuca swego kolegę obelgami „nygus, nierób i durna pała”.

Nauczyciel historii - Rosjanin, mądry człowiek, doświadczony nauczyciel, nie był rusyfikatorem, wiedział, że uczenie Polaków historii w rosyjskiej szkole jest trudnym zadaniem, ale spełnił je doskonale. Cechował go szacunek dla tożsamości narodowej młodych ludzi i ich patriotyzmu.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.