Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ziele na kraterze(fragment) (M. Wańkowicz)

Streszczenie

Tuż przed końcem roku uczniowie gimnazjum dowiedzieli się, że od nowego roku szkolnego lekcje historii będą się odbywały po rosyjsku i będzie ich uczył Rosjanin. Władze specjalnie właśnie w tym czasie ogłosiły nowe zarządzenie, by uczniowie nie mogli zorganizować protestu.

Po powrocie do szkoły z wakacyjnego odpoczynku młodzi Polacy postanowili jednak walczyć przeciw rusyfikacji. Uczniowie klasy, do której uczęszczał narrator, Melchior Wańkowicz, dowiedzieli się, że historii będzie ich uczył nauczyciel, którego nazwali „Bucefałem” - Rosjanin. Postanowili uprzykrzyć mu życie. Wymyślili sprytny sposób - starannie przygotowywali się do lekcji, wyszukiwali bardzo szczegółowe informacje i wprost zasypywali nimi swego profesora, chcieli mu tym samym udowodnić, że nie jest wystarczająco wykształcony, by uczyć młodych Polaków.

Tymczasem nauczyciel pozwalał na te popisy, a kiedy mieli omawiać zagadnienie rozbiorów Polski, pozwolił, by lekcję wyłożył jeden z uczniów (Wańkowicz) i to po polsku.

Pod koniec roku okazało się, że w następnej klasie zmieni się historyk. Klasa pożegnała „Bucefała”, ofiarowując mu bukiet biało-czerwonych kwiatów. To był wyraz wdzięczności i szacunku za tolerancję, wiedzę i umiejętność akceptacji poczucia tożsamości narodowej Polaków.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.