Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ania z Zielonego Wzgórza (L. M. Montgomery)

Bohaterowie

Ania Shirley - urodziła się w Nowej Szkocji. Wcześnie straciła rodziców, którzy byli nauczycielami w liceum. Ania odziedziczyła po rodzicach inteligencję i mądrość. Osierocona w trzecim miesiącu życia, przygarnięta przez ubogą sprzątaczkę i jej męża pijaka, żyła w bardzo trudnych warunkach. Od wczesnego dzieciństwa pomagała w piastowaniu młodszych od niej dzieci państwa Thomas, a od ósmego roku życia pilnowała ośmiorga dzieci pani Hammond, która, poznawszy jej umiejętności, zabrała ją do siebie. Podczas tych prac Ania wykształciła w sobie cechy charakteru przydatne w dalszym życiu. Stała się cierpliwa, pracowita, wytrwała, odporna na trudy życia, a równocześnie otwarta na sprawy innych. Rozumiała swe opiekunki, starała się je usprawiedliwiać. Nauczyła się cieszyć wszystkim, co ją otacza.

Ania miała dwa bardzo grube, czerwone jak ogień warkocze. Twarz jej była drobna, blada, chuda i bardzo piegowata. Dziewczynkę zdobiły oczy zmieniające barwę w zależności od humoru. Raz były zielone, raz szare. „... wielkie oczy były pełne życia i inteligencji, usta wymowne i pełne słodyczy, czoło zaś szerokie i rozumne, (...) niepospolitą duszyczkę musiała posiadać ta biedna, bezdomna istotka”.

Maryla Cuthbert - osoba około pięćdziesięcioletnia. Bardzo surowa. Doskonała gospodyni. Była siostrą Mateusza. Nigdy nie wyszła za mąż, toteż prowadziła dom i opiekowała się bratem z wielkim oddaniem. Nie lubiła plotkowania. Chętnie przebywała w domu. Była szorstka i nie lubiła okazywać uczuć.

Mateusz Cuthbert - starszy kilka lat od Maryli. Cichy i zamknięty w sobie, jest przeciwieństwem siostry. Boi się kobiet. Jest prostolinijny i wrażliwy, dlatego też właśnie z nim potrafiła się Ania porozumieć. Jest bardzo pracowitym i dobrym gospodarzem.

Małgorzata Linde - przyjaciółka Maryli. Wzorowa gospodyni. Osoba gadatliwa, wręcz plotkarka. Jej szczerość jest często przyczyną konfliktów. Potrafiła jednak być oddaną przyjaciółką i życzliwą doradczynią.

Diana Barry - przyjaciółka i rówieśnica Ani.

Gilbert Blythe - chłopiec żywiący do Ani głębsze uczucie, lojalny, szlachetny, kiedyś jego ojciec kochał się w Maryli Cuthbert.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.