Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pamiętnik z powstania warszawskiego - fragmenty (M. Białoszewski)

Bohaterowie

Uwaga: w utworze nie istnieje tradycyjny podział bohaterów na głównych, drugoplanowych, epizodycznych... Jest to zapis tragedii miasta i jego mieszkańców, każda postać, jaka pojawia się na kartach Pamiętnika... jest tak samo ważna. Wszystkie postacie są autentyczne. Ponadto każda z tych postaci jest bohaterem w znaczeniu - osobą, która odznacza się męstwem, niezwykłymi czynami, ofiarnością dla innych.

W zacytowanych fragmentach występują:

Miron Białoszewski - opowiada o wydarzeniach (jest narratorem), relacjonuje wydarzenia z pozycji kogoś, kto je przeżywa, jest w środku nich, wszystko o czym mówi, dotyczy również jego. Jak inni bierze udział w budowaniu barykad, gaszeniu pożarów, kryje się w piwnicach w czasie nalotów. Przeżywa: strach, przerażenie, żyje ze świadomością, że każdego dnia może zginąć. Opowiada o tragicznym sierpniu, upałach, poszukiwaniu wody, jedzenia. Choć nie mówi wprost o swoich cechach czy przeżyciach, na podstawie tekstu można powiedzieć, że czuje głęboką solidarność z innymi, bo wszyscy są dotknięci tym samym nieszczęściem. Głęboko przeżywa też zniszczenie miasta.

Swen - przyjaciel autora, jego rówieśnik, w czasie powstania starają się trzymać razem.

Mama Swena - matka przyjaciela.

Anonimowa kobieta - w czasie jednego z bombardowań zainicjowała wspólną modlitwę, dzięki której łatwiej było przetrwać.

Adam - przyjaciel (?) autora z czasów powojennych, który skomentował jego opowiadanie o zakończeniu powstania i zrujnowanym mieście: „No bo nagle powrót do normy, i nagle nie ma miasta, nie ma domów, no... rozpacz...”.

Obok wskazanych z imienia bądź nazwiska bohaterów w Pamiętniku... pojawia się zbiorowość: „zlatujemy”, „latają”, „donoszą”, „podają”, „kobiety”, „szukają” - „oni” to warszawiacy, cywile, ludzie starający się ocalić życie i ocalić miasto, stąd: gaszenie pożarów, budowanie barykad, pomoc rannym żołnierzom - ich wkład w walkę z Niemcami. Wszyscy ci ludzie odznaczają się następującymi cechami: bohaterstwo, męstwo, odwaga, bezinteresowność, poczucie solidarności, ofiarność, wewnętrzna siła, wiara w przetrwanie, miłość do Warszawy, poczucie, że miasto to ktoś drogi, kto ginie bez ratunku („ciągnęło iść - iść - patrzeć - sprawdzać”).

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.