Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ania z Zielonego Wzgórza (L. M. Montgomery)

Powieść o „zwykłej” dziewczynce

Powieść przedstawia ważne dla młodzieży (szczególnie dla dziewcząt) problemy. Pierwszym jest walka o wolność i niezależność. Ania nie chce się nikomu podporządkować. Sama czuje, co jest dobre, a co złe. Posiada swój wewnętrzny system wartości i broni go. Cierpliwie i z uwagą słucha jednak rad dorosłych (np. rada Mateusza, by przeprosić Małgorzatę). Jest posłuszna i zastanawia się nad swym postępowaniem.

Przesłanie autorki kierowane do nas słowami powieści brzmi: „bądź sobą, walcz o swe prawo do odrębności. Broń cudzych, bo bez nich życie staje się szare. Bądź uczciwy. Pracuj i ucz się. Pokonuj trudności. Nie załamuj się przeciwnościami. Pozyskuj sobie przyjaciół.”

Powieść Ania z Zielonego Wzgórza zawiera liczne wątki autobiograficzne, czyli związane z życiem autorki. Pisarka sama miała bowiem trudne dzieciństwo. Spotkała się z obłudą, nieszczerością i lekceważeniem. Jak każdy pisarz swe doświadczenie wypowiedziała poprzez własną twórczość.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.