W utworze pokazany został konflikt uczonego z otaczającym światem polityki. Profesor Sonnenbruch jest wybitnym naukowcem, żyjącym w Niemczech w czasie wojny. Jest przeciwnikiem faszystowskich metod. Może zachować szacunek dla siebie tylko dlatego, że nie podziela zapatrywań wielu swoich współobywateli. Ale jego postawa to ucieczka od rzeczywistości. O tym, że taka postawa nie była odosobniona, świadczy fakt, iż nazwano ją „zdradą intelektualistów”. Oskarżający twierdzili, że uchylając się od odpowiedzialności za naród, chcąc mieć „czyste ręce”, naukowcy zbrukali je jeszcze bardziej.
W Niemcach Leon Kruczkowski pokazał, że wojnę prowadzi naród nieprzymuszony do tego, ale przekonany o sensowności zabijania. Faszyści uczynili ze swoich żołnierzy świadomych zabójców, ludzi nienawidzących innych.
Propaganda pozwoliła milionom ludzi zapomnieć o wyrzutach sumienia w imię narodowej chwały. W takiej sytuacji trzeba było się opowiedzieć za lub przeciw. Niestety, samo tylko opowiedzenie się po którejś ze stron nie wystarczało; mamy tego dowód na przykładzie prof. Sonnenbrucha, gdyż nawet wroga bierność nie wystarczała, by hitlerowcy zmienili postępowanie.
Jak wielu naukowcom i artystom, tak i profesorowi wydawało się, że będzie mógł nie tylko zachować godność, ale również uratować wiedzę i kulturę, najwyższe wartości. Nie miał racji profesor wierząc, że uda mu się jak dawniej zostać porządnym człowiekiem. W tej wojnie pojedynczy człowiek ze swymi ideałami pozostawał bezradny, śmieszny i naiwny. Taka postawa jest kompromitacją, gdyż w obliczu zbrodni nie wolno milczeć, lecz należy walczyć i przeciwstawić się złu.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.