Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Niemcy (L. Kruczkowski)

Problematyka

W utworze pokazany został konflikt uczonego z otaczającym światem polityki. Profesor Sonnenbruch jest wybitnym naukowcem, żyjącym w Niemczech w czasie wojny. Jest przeciwnikiem faszystowskich metod. Może zachować szacunek dla siebie tylko dlatego, że nie podziela zapatrywań wielu swoich współobywateli. Ale jego postawa to ucieczka od rzeczywistości. O tym, że taka postawa nie była odosobniona, świadczy fakt, iż nazwano ją „zdradą intelektualistów”. Oskarżający twierdzili, że uchylając się od odpowiedzialności za naród, chcąc mieć „czyste ręce”, naukowcy zbrukali je jeszcze bardziej.

W Niemcach Leon Kruczkowski pokazał, że wojnę prowadzi naród nieprzymuszony do tego, ale przekonany o sensowności zabijania. Faszyści uczynili ze swoich żołnierzy świadomych zabójców, ludzi nienawidzących innych.

Propaganda pozwoliła milionom ludzi zapomnieć o wyrzutach sumienia w imię narodowej chwały. W takiej sytuacji trzeba było się opowiedzieć za lub przeciw. Niestety, samo tylko opowiedzenie się po którejś ze stron nie wystarczało; mamy tego dowód na przykładzie prof. Sonnenbrucha, gdyż nawet wroga bierność nie wystarczała, by hitlerowcy zmienili postępowanie.

Jak wielu naukowcom i artystom, tak i profesorowi wydawało się, że będzie mógł nie tylko zachować godność, ale również uratować wiedzę i kulturę, najwyższe wartości. Nie miał racji profesor wierząc, że uda mu się jak dawniej zostać porządnym człowiekiem. W tej wojnie pojedynczy człowiek ze swymi ideałami pozostawał bezradny, śmieszny i naiwny. Taka postawa jest kompromitacją, gdyż w obliczu zbrodni nie wolno milczeć, lecz należy walczyć i przeciwstawić się złu.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.