Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ferdynand Wspaniały (L. J. Kern)

Zabawna opowieść o psie, który stał się człowiekiem

Utwór „Ferdynand Wspaniały” Ludwika Jerzego Kerna jest zabawną opowieścią o psie, który bardzo pragnął zostać człowiekiem. Pragnienie to realizuje się we śnie, ponieważ tylko w takim świecie wszystko, co nierealne, może zdarzyć się naprawdę. Tak więc przemieniony, upodobniony do człowieka Ferdynand przeżywa wiele interesujących i śmiesznych przygód, które bawią czytelnika dlatego, że pomimo zewnętrznego podobieństwa do ludzi pozostaje nadal psem wraz ze swymi przyzwyczajeniami i upodobaniami. Jako człowiek jest bardzo inteligentny (potrafi czytać gazety), obyty w towarzystwie i elegancki, na co wskazuje jego ubiór. Jako pies natomiast potrafi być groźny, czujny, nieopanowany, lubi szczerzyć zęby i obgryzać kości.

W tekście autor zastosował jeszcze jeden ciekawy zabieg literacki. Ferdynand zna „mowę” mytych talerzy i sztućców, skrzypiących w kanapie sprężyn, warczących psów, mruczących kotów, padającego deszczu, płynących po niebie chmurek, poszum wiatru, mowę ptaków. Z każdym potrafi rozmawiać w jego własnym języku. Naśladowanie różnych dźwięków i odgłosów nazywamy dźwiękonaśladownictwem.

O dalszych przygodach sympatycznego psa Ferdynanda czytelnik może przeczytać w innej książce Ludwika Jerzego Kerna pt. „Zbudź się, Ferdynandzie”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.