Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Ferdynand Wspaniały (L. J. Kern)

Zabawna opowieść o psie, który stał się człowiekiem

Utwór „Ferdynand Wspaniały” Ludwika Jerzego Kerna jest zabawną opowieścią o psie, który bardzo pragnął zostać człowiekiem. Pragnienie to realizuje się we śnie, ponieważ tylko w takim świecie wszystko, co nierealne, może zdarzyć się naprawdę. Tak więc przemieniony, upodobniony do człowieka Ferdynand przeżywa wiele interesujących i śmiesznych przygód, które bawią czytelnika dlatego, że pomimo zewnętrznego podobieństwa do ludzi pozostaje nadal psem wraz ze swymi przyzwyczajeniami i upodobaniami. Jako człowiek jest bardzo inteligentny (potrafi czytać gazety), obyty w towarzystwie i elegancki, na co wskazuje jego ubiór. Jako pies natomiast potrafi być groźny, czujny, nieopanowany, lubi szczerzyć zęby i obgryzać kości.

W tekście autor zastosował jeszcze jeden ciekawy zabieg literacki. Ferdynand zna „mowę” mytych talerzy i sztućców, skrzypiących w kanapie sprężyn, warczących psów, mruczących kotów, padającego deszczu, płynących po niebie chmurek, poszum wiatru, mowę ptaków. Z każdym potrafi rozmawiać w jego własnym języku. Naśladowanie różnych dźwięków i odgłosów nazywamy dźwiękonaśladownictwem.

O dalszych przygodach sympatycznego psa Ferdynanda czytelnik może przeczytać w innej książce Ludwika Jerzego Kerna pt. „Zbudź się, Ferdynandzie”.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.