Bajka jest gatunkiem znanym już w starożytności, w epoce oświecenia mogła się rozwijać ze względu na charakter i cel: uczyła bawiąc. Bajka jest to rodzaj przypowieści na temat człowieka - jego cech charakteru, postaw i zachowań. Bajka nie mówi o konkretnych ludziach i wydarzeniach, ludzie występujący w bajkach obdarzeni są zazwyczaj jedną cechą fizyczną lub charakteru np.: kulawy i ślepy, którzy są bohaterami utworu pod tym samym tytułem, czy hipokryta występujący w wierszu Hipokryt.
Bardzo często bohaterami bajek są zwierzęta, które zastępują rozbudowaną charakterystykę - lew oznacza władzę, ale też bezwzględność, o czym świadczy wiersz Lew pokorny, wilk oznacza drapieżność, czego przykładem jest utwór Dobroczynność, wół uosabia pracowitość i zaradność, małpa - głupotę, roztargnienie, błazeństwo, nieświadome działanie, lis - chytrość, przebiegłość, fałsz, co można odnaleźć w wierszu Wół minister.
Bajka ma charakter alegoryczny, czyli przedstawiony w niej obraz zawiera treści ukryte, ich odczytanie służy wyciągnięciu nauki i prawdy moralnej.
Bajka zawiera morał (pouczenie), który może być wyrażony w sposób bezpośredni np.: „Mniej szkodzi impet jawny niźli złość ukryta” - Hipokryt, „Źle zmyślać, źle i prawdę mówić w pańskim dworze” - Lew pokorny. Morał może też być wyrażony w sposób pośredni, jego odczytanie jest możliwe po dokonaniu interpretacji utworu, np.: w wierszu Kulawy i ślepy morał uczy, że człowiek głupi nie może zapewnić bezpieczeństwa, natomiast morał wyrażony w utworze Wół minister uczy, że systematyczna, mozolna praca jest korzystniejsza dla ogółu niż działanie nieprzemyślane, chociaż efektowne.
Bajki Ignacego Krasickiego zawierają gorzką prawdę na temat moralnej kondycji człowieka, mają także charakter uniwersalny czyli ponadczasowy, co oznacza, że człowiek na przestrzeni wieków nie pozbył się swoich wad.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.