Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Bajki robotów (S. Lem)

Trzej elektrycerze

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia rozgrywają się gdzieś na odległej planecie, zwanej Kryonią, gdzie jest temperatura poniżej zera. Czasu nie da się określić.

Bohaterowie

Kryonidzi - istoty wyciosane z lodu przez pewnego wielkiego konstruktora-wynalazcę.

Elektrycerz Mosiężny - jeden ze śmiałków, który przybył na Kryonię w poszukiwaniu skarbów i bogactw. Zginął w Oceanie Kryońskim.

Elektrycerz Żelazny - drugi ze śmiałków, który wyprawił się na Kryonię, zastygł mu smar w stawach, i tak pozostał na Kryonii przysypany śniegiem, jak góra lodowa.

Elektrycerz Kwarcowy - trzeci śmiałek, który był odważniejszy i mądrzejszy od pozostałych, ale został pokonany przez mędrca Baryona.

Baryon Lodousty - pokonał Kwarcowego mądrością i fortelem, wybawił Kryonidów od najeźdźców, chcących ich złupić.

Plan wydarzeń

1. Skonstruowanie rozumnych istot z wody na planecie Kryonii.

2. Klejnoty i ich sława we wszechświecie.

3. Przybycie Mosiężnego i jego unicestwienie.

4. Przybycie Żelaznego i jego zamarznięcie.

5. Przybycie Kwarcowego i walka z mędrcem.

6. Pokonanie Kwarcowego.

Streszczenie

Pewien konstruktor-wynalazca zrobił istoty rozumne z lodu na dalekiej planecie, na której panował wieczny mróz. Istoty te budowały sobie domy i pałace, miały nawet mnóstwo klejnotów w postaci zamkniętych w bryłach lodu zórz polarnych. Klejnoty te stały się słynne w całej galaktyce i w związku z tym zjawiało się na Kryonii wielu awanturników, by je zdobyć. Elektrycerz Mosiężny przybył jako pierwszy, ale był taki ciężki, że stąpając po lodzie na Kryonii wpadł w otchłań, gdyż lód nie wytrzymał jego ciężaru i załamał się. Elektrycerz Żelazny - przybył na planetę, ale zbyt się przegrzewał i, aby nie wpaść w Lodowy Ocean, musiał usiąść i ostygnąć. Wtedy w stawach zastygł mu smar i tak już pozostał na zawsze przysypany śniegiem. Trzeci elektrycerz - Kwarcowy wiedział już o losie poprzednich i pragnął za wszelką cenę nie przegrzać się. W tym celu postanowił nie myśleć, ponieważ to go rozgrzewało. Staranował w drodze do skarbca kilka pałaców, lekko się nagrzewając. Nagle spotkał mędrca Baryona, zwanego też Lodoustym, który ustąpił mu drogi i pokazał mu na palcach jakieś znaki. To zastanowiło Kwarcowego i zmusiło do myślenia. Wtedy rozgrzał się, lód pod nim się stopił i zginął w otchłani. Takim sposobem Kryonia została uratowana przed głupotą elektrycerzy - najeźdźców.

Problematyka

Wartość moralna bajki

Poszukiwacze skarbów słyszeli o wielkiej wartości klejnotów na Kryonii, lecz dla nich skarby te nie miały żadnej wartości, stanowiły tylko kolorowe zamarznięte sztabki lodu. Skarb to coś, co ma wartość, ale nie dla każdego. Dla Kryonidów był to skarb, dla ludzi tylko mokra plama, bo w warunkach ziemskich lód się topi i znika. Aktor ukazuje pogoń za czymś, co jest złudne, nie stanowi wartości. Pogoń ta jest wynikiem głupoty.

Baśń czy nie baśń?

Cechy baśni w opowiadaniu:

- elementy fantastyczne: istoty rozumne zrobione z lodu, klejnoty z zorzy polarnej i zamarzniętych gazów szlachetnych, elektrycerze;

- morał zawarty na końcu bajki;

- motywy wędrowne - podróżnicy przybywający na daleką planetę w poszukiwaniu skarbów;

- walka rozumu z głupotą, kiedy to rozum zawsze wygrywa;

- słownictwo takie jak w baśni tradycyjnej: „żył raz pewien”, „pieczętował się sercem śmiałym”, „nie odstraszył los Mosiężnego innych śmiałków”, „posłyszał o losie poprzedników trzeci elektrycerz”, „A oni zadziwili się z kolei mądrością mędrca i odeszli uspokojeni do swoich domów”.

Baśń zawiera elementy świata futurystycznego - czyli przyszłego - niezwykłe wynalazki, mędrcy, życie na innych planetach.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.