Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzPostacią pierwszoplanową, której przygody zajmują większą część powieści, jest Marek Osiński. Ważną rolę odgrywa także jego przyjaciel, Felek. Zastępowym najmłodszego zastępu jest Maciek Osa. Nad wszystkim czuwa druh drużynowy, Andrzej Wróbel.
Wszyscy chłopcy kierują się wspólnymi zasadami: uczciwością, honorem, są prawdomówni (a w każdym razie starają się zawsze mówić prawdę), pomagają wszystkim, którzy tego potrzebują, stanowią zgraną grupę, bardzo się lubią. Harcerze interesują się historią swojej ojczyzny - przybyli w Góry Świętokrzyskie, by zbadać strony, które tak zafascynowały polskiego pisarza, Stefana Żeromskiego. Są serdeczni wobec okolicznych mieszkańców. W czasie pobytu na obozie kształcą u siebie cechy niezbędne harcerzowi: upór, wytrwałość, samodzielność, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zdolność szybkiego podejmowania decyzji. W grupie jest to łatwiejsze i ciekawsze. Muszą sami przygotowywać sobie posiłki, trzymać wartę, aby nocą na teren obozu nie wszedł intruz, pilnować porządku. Dzięki tym wszystkim zajęciom chłopcy stają się dojrzalsi, lepsi, odpowiedzialni.
Harcerze stanowią spójną grupę:
- mają jeden cel - pomagać innym i sobie nawzajem;
- organizują wspólne zajęcia: razem zwiedzają okolicę, potem opowiadają o tym, co widzieli, wcześniej przygotowują się do wycieczek, wertują książki i przewodniki na temat Gór Świętokrzyskich; organizują ogniska, podczas których druh drużynowy opowiada ciekawe historie, aby wzbogacić wiedzę i pobudzić wrażliwość chłopców na piękno przyrody;
- Andrzej Wróbel stara się także zwrócić uwagę chłopców na ich własne indywidualne cechy, na przykład wykonanie przez Marka kukieł kierownictwa obozu zostaje przez Andrzeja odebrane jako sy gnał artystycznych zdolności chłopca. Na obozie harcerze mogą kształtować i rozwijać swe zainteresowania.
Drużynowy Andrzej Wróbel staje się „dobrym duchem” obozu. Bardzo lubi wszystkich swoich podopiecznych, żadnego z nich nie wyróżnia. Jest wrażliwy na krzywdę - bez wahania interweniuje u opiekuna Marka, który nie chce posłać chłopca na obóz. To mądry, doświadczony i życzliwy wychowawca. Pod jego kierunkiem chłopcy kształtują pozytywne cechy charakteru, uczą się, jak żyć w grupie, jak poszerzyć krąg zainteresowań, jak ciekawie i pożytecznie wykorzystać czas.
Andrzej Wróbel stara się jednocześnie, aby jego wychowankowie pozbyli się złych nawyków. Świadomie zabiera na obóz Marka, choć wie, że może z nim mieć wiele kłopotów. Jednak chłopiec już na początku go zaskakuje: okazuje się być najbardziej oczytanym z harcerzy. Od tego momentu Wróbel wie, że warto zaopiekować się Markiem. Drużynowy chce, by jego podopieczni pozbyli się egoizmu, samolubstwa, nauczyli się samodzielności i odpowiedzialności. Nigdy nie wydaje pochopnych sądów. Wierzy w uczciwość Marka i broni go przed oskarżeniami o kłamstwa. Stara się wpoić swoim wychowankom zasady uczciwego postępowania, koleżeństwa.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.