Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Cudowna podróż (S. Lagerlöf)

Streszczenie krótkie

Nils jest niesfornym 14-letnim chłopcem, który nie ma chęci do nauki i jest niedobry dla zwierząt. Pewnego dnia krasnoludek pomniejsza go do rozmiaru kciuka, przez co chłopiec przypomina krasnoludka. Przypadkiem odlatuje na grzbiecie podwórkowego gąsiora Marcina wraz ze stadem dzikich gęsi. Czeka go cudowna podróż, w której trakcie Nils zmienia się, stając się wrażliwym i pomocnym. Bez wahania ratuje zwierzęta z różnych opresji i staje się ich przyjacielem. 

W trakcie podróży do Laponii zostaje członkiem stada i ogląda z góry piękną i zróżnicowaną Szwecję. Podczas szeregu przygód poznaje liczne legendy o olbrzymach i powstaniu poszczególnych krain geograficznych. Podziwia kopalnie, huty i fabryki oraz tereny, na których ludzie żyją zgodnie z naturą. 

Do domu wraca zupełnie odmieniony i staje się znów chłopcem, choć gotów był z tego zrezygnować, by ratować życie serdecznego przyjaciela – gąsiora Marcina.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Cudowna podróż (S. Lagerlöf)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.