Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Bajki robotów (S. Lem)

Wielkie lanie

Czas i miejsce akcji

W pewnym królestwie, czasu nie można określić, jak w baśniach.

Bohaterowie

Klapaucjusz - konstruktor, który pracował nad Maszyną do Spełniania Życzeń.

Trurl - jego przyjaciel, też konstruktor, był bardzo ciekawy, co robi jego kolega i podstępnie zakradł się do niego; zwany był także Konstruktorem Najgorszych Maszyn na Świecie.

Plan wydarzeń

1. Wizyta Maszyny do Spełniania Życzeń u Klapaucjusza.

2. Życzenie Klapaucjusza - aby Maszyna stworzyła Trurla.

3. Błyskawiczne wykonanie życzenia.

4. Zorientowanie się, że to podstęp i pobicie Trurla.

5. Ucieczka Trurla z piwnicy Klapaucjusza.

6. Wizyta Klapaucjusza u Trurla.

7. Rozpowiadanie przez Trurla fałszywej historii o pobiciu.

8. Nagrody króla.

9. Wzburzenie Klapaucjusza z powodu niesprawiedliwości.

Streszczenie

W mieszkaniu Klapaucjusza - konstruktora zjawiła się Maszyna do Spełniania Życzeń, którą niby przysłał Trurl. Klapaucjusz od razu wywęszył podstęp i polecił „wyczarować” jej samego Trurla. Wkrótce z brzucha maszyny wyszedł żywy Trurl, a Klapaucjusz zwabił go do piwnicy, tam zbił go dotkliwie i zamknął na klucz. W nocy pobity Trurl uciekł przez okno. Nazajutrz Klapaucjusz udał się do Trurla, aby zbadać sprawę i zobaczyć tego niby zrobionego Trurla. Ten z kolei zrobił mu wymówkę, że niepotrzebnie go pobił i ze złości rozebrał na części tego zrobionego Trurla. Od tej pory Trurl rozpowszechniał fałszywe opowieści o tym, jaki to Klapaucjusz jest niewdzięczny, jak kazał Maszynie do Spełniania Życzeń zrobić Trurla, a potem go pobił. Wieści te dotarły na dwór królewski i zyskały posłuch. W geście zadośćuczynienia nagrodzono nawet Trurla wysokimi odznaczeniami. Klapaucjusz natomiast, dowiedziawszy się o tym, był zbulwersowany i zamknął się rozgniewany w swoim domu.

Problematyka

Morał - nie zawsze nagradzany jest ten, kto na to zasługuje. Czasem większe profity ma ten, kto ma większą siłą przebicia i głośniej rozpowiada o swoich wątpliwych sukcesach.

W opowiadaniu występują liczne elementy baśniowe:

- magiczny element Maszyna do Spełniania Życzeń, która wcale nią nie była. Był to przebrany Trurl, który potem niby wyszedł z jej brzucha;

- czas akcji baśni nie da określić się dokładnie, jest czasem przyszłym;

- pouczenie zawarte w baśni.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.