Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czarne Stopy (S. Szmaglewska)

Czarne Stopy (S. Szmaglewska)

Bohaterowie

Marek Osiński - główny bohater powieści - należy do zastępu Czarne Stopy. Nie ma szczęśliwego dzieciństwa, jego opiekun zbyt dużo pije. Dla Marka wyjazd na obóz staje się wielkim przeżyciem, w dodatku zupełnie niespodziewanym, ponieważ chłopiec stracił nadzieję na udane wakacje, kiedy opiekun oświadczył, że nie da mu potrzebnych pieniędzy. Marek jest wdzięczny Andrzejowi za pomoc. W czasie pobytu na obozie nabiera odwagi, uczy się samodzielności, zasad życia w grupie.

drużynowy Andrzej Wróbel - bohater pierwszoplanowy - czuwa nad życiem obozowym, jest przyjacielem i wychowawcą chłopców. Bezstronny, mądry i wrażliwy, wpaja wychowankom zasady uczciwego postępowania, pomocy innym, solidarności.

Maciek Osa - bohater drugoplanowy - zastępowy Czarnych Stóp, kolega Marka.

Felek - bohater drugoplanowy - przyjaciel Marka, razem pełnią wartę.

Bochenek, Korek - harcerze.

Patelnia - jeden z druhów zastępowych, ma duże poczucie humoru.

druh oboźny - najbardziej niepokoi się, że Marek może mieć zły wpływ na rówieśników, bardzo się zdenerwował, kiedy wśród kukieł, imitujących radę drużyny, zobaczył swoją postać, podejrzewał też chłopca o kradzieże w obozie.

Leśne Oko - bohater drugoplanowy - ta postać właściwie nie pojawia się w powieści, ale ma duży wpływ na przebieg akcji. Jest to były partyzant, który do tej pory ukrywa się w lasach Gór Świętokrzyskich - w czasie wojny stracił rękę, a jego twarz jest straszliwie okaleczona. Obserwuje harcerzy z daleka i płata im „psikusy”, prowokując do spostrzegawczości, czujności, odpowiedzialności.

Oprócz tych postaci na kartach powieści pojawiają się także druhny z obozu położonego nieopodal, mieszkańcy okolicznych miejscowości, którym harcerze pomagają w czasie żniw.

Czas akcji: akcja powieści rozgrywa się po drugiej wojnie światowej. Wydarzenia rozgrywają się w lecie, podczas wakacji, w lipcu.

Miejsce akcji: Góry Świętokrzyskie. Obóz został rozłożony na zboczu Diabelskiego Kamienia, naprzeciwko niego znajdowała się góra Radostowa.

Wątki

a) główny: wszystkie wydarzenia związane z postacią Marka;

b) poboczne:

- wątek Leśnego Oka,

- wątek tajemniczych wydarzeń w obozie,

- wycieczka do Ciekot.

narracja: narracja jest trzecioosobowa. Narrator ukrywa się za światem przedstawionym.

gatunek: powieść przygodowa.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.