Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Bitwa pod Grunwaldem (T. Borowski)

Streszczenie

I.

Tadek siedząc na parapecie czytał o bohaterskich i zarazem wesołych przygodach Dyla Sowizdrzała i Lamma Pasibrzucha i od czasu do czasu zerkał na Batalion, maszerujący po dziedzińcu poesesmańskich koszar, który kierował się na mszę. Razem z nim w sali przebywali: podchorąży Kolka, Chorąży, Stefan (były blokowy), chory Cygan. Tadek zaczął czynić wyrzuty Chorążemu, że ten nie potrafi przypilnować kucharza, który wynosi jedzenie dla Żydówek. Ten jednak nie dał się sprowokować i, ku rozczarowaniu Tadka, nie doszło do awantury. Kolka zaczął namawiać Tadka, aby ten poszedł na mszę. Mógłby wtedy opisać to wydarzenie w gazetce i Redaktor dałby mu za to gulaszu. Tadek odmawia i z zadowoleniem przygląda się idącym na mszę oficerom. Dołączył do niego Stefan, który zaczął żałować, iż oficerowie nie zostali zabici. Kiedy był blokowym, nie dał zginąć im z głodu, a oni teraz o tym zapomnieli. Tadek zaczął recytować ironiczny wiersz na temat Pułkownika. Postawa Tadka oburzyła Chorążego, który był pod wrażeniem czytanej książki na temat Katynia. Pomiędzy nim a Stefanem doszło do kłótni, która niebawem przerodziła się w bójkę. Tadek, wraz z innymi, próbował rozdzielić walczących.

II.

Arcybiskup odprawiał mszę. Tuż koło niego znaleźli się: Prezes Komitetu, Pułkownik, Autor, Śpiewaczka. Obok ławek stał batalion, dalej zaś cisnął się tłum ludzi. Tadek został po mszy zaproszony przez Redaktora na gulasz. W tym czasie po drugiej stronie betonowego dziedzińca zatrzymały się amerykańskie ciężarówki z ludźmi. Był to transport z Pilzna. Wśród tłumu Tadek dostrzegł młodą dziewczynę o niezwykłych oczach, która zamiast krzyżyka miała podłużną kapsułkę podobną do małej świstawki. Była to Żydówka, a owa tajemnicza kapsułka zawierała spisane prawa Mojżeszowe. Tadka oczarowała uroda dziewczyny. Zaczęli rozmawiać. Żydowska dziewczyna opowiedziała mu o tym, jak przez sześć lat udawała katoliczkę, chodząc regularnie na mszę i do spowiedzi. Matka, zanim zginęła w Treblince dała jej książeczkę do nabożeństwa, w której było napisane, iż przyjęła komunię świętą. Opowiedziała mu też o chłopaku, w którym się zakochała. Był on katolikiem i nie lubił Żydów. Kiedy poszedł do wojska, napisała do niego list, w którym wyjawiła mu prawdę na swój temat i nie czekając na odpowiedź wyjechała. Bardzo się bała wyjazdu do Palestyny.

W tym czasie kucharz został przyłapany na ukrywaniu jedzenia. Z tego powodu Kolka i Stefan wszczęli awanturę, aż musieli interweniować amerykańscy żołnierze.

III.

Pokój redaktorów mieścił się w pomieszczeniu zajmowanym dawniej przez oficerów SS. Pomieszczenie zostało zdewastowane przez auslenderów. Redaktor poczęstował Tadka gulaszem, który wydawano tutaj bez kolejek i kontroli.

Na dziedzińcu przygotowywano się do wieczornych występów. Przed zamkniętą bramą prowadzącą do garażu kłębił się tłum ludzi. Redaktor z Tadkiem dostali się na widownię przez drzwi dla aktorów. W czasie trwania przedstawienia tłum staranował bramę i wtargnął do środka.

IV.

Żydówka wraz z Tadkiem udali się poza mury obozu. Dziewczyna zaczęła namawiać go do wspólnego wyjazdu na zachód. Marzyła, aby studiować medycynę, Tadek jednak odmówił. W drodze powrotnej spotkali Stefana, który opuścił koszary, gdyż dowiedział się, iż nazajutrz mają wszystkich wywozić. Kiedy Tadek z dziewczyną dotarli pod koszary, ta wspięła się na mur, aby przedostać się do środka i w tym momencie jeden z żołnierzy mających wartę zastrzelił ją. Tadek delikatnie ułożył jej głowę na miękkim piasku wapiennym i z trudem przepchnąwszy się przez otaczający zastrzeloną dziewczynę tłum obojętnie się oddalił. Po drodze poinformował amerykańskiego porucznika o tym, co się stało.

V.

Kiedy wszedł do swojej sali, spostrzegł, że została ona doszczętnie zdewastowana, rzeczy zaś zostały ukradzione. Od Cygana dowiedział się, że sprawcami tego byli Polacy, którzy szykowali się do transportu. Książki Tadka zabrał Redaktor, który wyjechał na Zachód. Ta wiadomość zbulwersowała Tadka, ponieważ liczył on na wspólny wyjazd. Tadek miał nadzieję, że nie wywiozą go.

Wychodząc z barku spotkał Profesora. Ten żałował, że żydowska dziewczyna została zastrzelona, gdyż on poczynił już pewne przygotowania, aby ją uwieść. Następnie udali się na przedstawienie, podczas którego do ogniska została wrzucona kukła ubrana w mundur esesmański. Tak zakończyła się historyczna wieczornica z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.