Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (R. Kosik)

Problematyka

Felix, Net, Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi to powieść, która jako przygodowo-fantastyczna, przykuwa oczywiście uwagę swoją wyjątkową fabułą, na której koncentruje się czytelnik, natomiast za tą fabułą ukryty jest ważny przekaz.  

Przede wszystkim bohaterowie mierzą się ze skutkami dynamicznego postępu technologicznego. Fantazje pana Polona i Bieleckiego ziszczają się na oczach czytelników. Tyle tylko, że nie zawsze są one wyłącznie pozytywne. Pojawia się wiele cennych i udanych projektów, ale i takie, które niosą zagrożenie. Przykładem jest choćby niekontrolowana duplikacja Manfreda. Przede wszystkim jednak zagrożenie obrazuje Gang Niewidzialnych Ludzi. Okazuje się, że wynalazki mogą nas wyręczać, podnosić standard życia, ale zawsze trzeba do nich podchodzić z rezerwą, bo mogą nam się wymknąć spod kontroli. Oczywiście wszystko jest ubrane w fantastyczną szatę, ale przekaz powieści Rafała Kosika jest jak najbardziej aktualny.  

Ważnym problemem w powieści jest także szkoła, w której uczy się zakuwania, a nie rozwija krytycznego myślenia i miłości do nauki, jaką reprezentuje choćby Nika, która uczy się dla siebie, a nie dla ocen. Lekarz szkolny bez powodu właściwie przypisuje Netowi rozdwojenie jaźni. Nikt nie jest zainteresowany wykorzystaniem talentów, które grupa przyjaciół ujawnia. To wszystko pokazuje, jak wiele w szkole musi się jeszcze zmienić.  

W końcu osobnym tematem są relacje przyjaźni między Felixem, Netem i Niką oraz sytuacja rodzinna tej ostatniej. Bohaterowie tutaj pokazują, że nie warto osądzać bez rozmowy, wkładać w schematy, a różnice społeczne i ekonomiczne nie powinny stać na drodze przyjaźni. W powieści pojawia się temat uczciwości, odpowiedzialności za drugiego człowieka, wspierania się w trudnych chwilach. Powieść ma więc także wymiar ogólnoludzki, choć kierowana jest przede wszystkim do młodego odbiorcy.  

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.