Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (R. Kosik)

Streszczenie szczegółowe

Trzech mężczyzn ukrywa się w schowku sprzątaczki w banku. Kiedy na koniec dnia przychodzi czas na zdeponowanie pieniędzy w skarbcu, bandyci związują sprzątaczkę i zabierają jej kartę magnetyczną. Z furgonetki pod bankiem wysiada trzech następnych członków gangu… To wstęp do Felixa, Neta i Niki oraz Gangu Niewidzialnych Ludzi. 

Rozpoczęcie roku szkolnego w gimnazjum im. Stefana Kuszmińskiego trwa w najlepsze. Na lekcję wychowawczą w klasie I „a” spóźniają się Felix, Net i Nika. Ma to jednak plusy, bo mogą usiąść w ostatniej ławce. Niestety nie chroni ich to przed atakiem ze strony Marcela i Rubena, którzy odbierają Felixowi jego kieszonkowe.  

Aby się bronić, Felix następnego dnia przynosi do szkoły wynalazek taty, który służy do demaskowania kieszonkowców. Felix wykorzystuje go przy kolejnej napaści Marcela. 

W domu po lekcjach Felix razem z Niką i Netem próbują wymyślić, jak odzyskać skradzione (nie tylko Felixowi) przedmioty. Mają w tym pomóc wynalazki taty Felixa, których w domu nie brakuje. Na szkolnym strychu dzieciaki gromadzą potrzebny im sprzęt.  

W szkole realizują swój plan – funkcję wabika na złodziejaszków ma pełnić latarka. Helikopter zwiadowczy ma pomóc Felixowi ustalić, gdzie jest kryjówka Marcela i Rubena. Urządzenie jednak szybko zostaje przejęte przez sprzątaczkę. Chłopaków śledzi Nika, której udaje się zlokalizować kryjówkę. Net z kolei wysyła tam sprzęt z kamerą, dzięki której wszystko można nagrać. Nika wywiesza na szkolnej gazetce zajęcia skradzionych przedmiotów. Dzieci odbierają swoje zguby. Podczas próby odebrania swojego helikoptera dzieciom sprzątaczki, Net rejestruje ucieczkę furgonetki Gangu Niewidzialnych Ludzi. Net mówi o tym tacie, który współpracuje z policją. Udaje się złapać jednak wyłącznie kierowcę, reszta dalej jest poszukiwana.  

Net zaprasza do swojego domu – apartamentu w nowoczesnym bloku – Felixa i Nikę, którym prezentuje Manfreda – program komputerowy, który potrafi się uczyć. Chłopcy chcą go wykorzystać na klasówce z geografii. Nika jest sceptyczna, woli sama się uczyć.  

Podczas klasówki Net musi odpierać zarzuty Manfreda (o bezsensowność sprawdzianu, jak i ściągania). Szkolny lekarz stwierdza u chłopca rozdwojenie jaźni. Niepokoi to matkę chłopca. Net musi jednak udać się po pomoc do taty – pana Bieleckiego, bo okazuje się, że do sieci wyciekły kopie Manfreda, które żyją teraz własnym życiem i powodują kłopoty. Ojciec jest rozczarowany postępowaniem syna, ale pomaga rozwiązać problem.  

Planowany remont szkoły wymusza likwidację bazy na strychu. Podczas porządków ożywa jeden ze szkieletów, a spanikowana Nika ucieka. To jednak inspiruje dzieciaki do zgłębienia tematyki duchów. Chłopcy odwiedzają skromnie mieszkającą Nikę i czytają książkę o duchach. Następnego dnia okazuje się, że ze szkoły został zwolniony stróż, bo zostawił ją w nocy bez nadzoru. Dzieci podejrzewają, co mogło go wystraszyć. Dyrektor lekceważy jednak ich podejrzenia dotyczące duchów.  

Właścicielka kawiarni radzi dzieciom udać się do spirytystki. Najpierw jednak dzieciaki montują w szkole czujniki, które mają ostrzegać przed duchem. Dyrektor nie chce nagłaśniać sprawy. Na strych zostaje wysłany przez Felixa Penetrator. Zjawę udaje się przepędzić falami z komórki Felixa. Dzieciaki idą w końcu do madame Josephine, która zapowiada niezwykłe wydarzenie przed Wielkanocą. Duchy oddają dzieciakom Penetratora, który został na strychu. Ośmieleni zachowaniem zjaw, Felix i Net udają się na strych, gdzie dzięki wskazówkom zjaw, znajdują kabinę samolotu. Dyrektor Stokrotka mówi im, że w czasie wojny na budynek spadł samolot, którym uciekało małżeństwo z córką. Do chłopców dołącza Nika, która na policzku ma ślad po uderzeniu.  

Służby usuwają ze szkoły wrak. Do pracy wraca stróż. Ponownie jak w przypadku znalezionej furgonetki, nikt nie wie o udziale Felixa, Neta i Niki w całej sprawie.  

Net przyznaje się Nice, że napisał list do prezydenta Warszawy z prośbą o pomoc dla Niki, którą bije ojciec. Dziewczyna boi się domu dziecka, jest przerażona. Chłopakom udaje się odzyskać list od listonosza.  

Podczas grudniowej wycieczki przyjaciele słyszą o skarbie w zamku na Kociej Skale. Odłączają się od reszty i znajdują korytarz, gdzie gnom strzeże skarbu Świętopełka. Babcia Lusia opowiada dzieciom o skarbie ukrytym przez Niemców w czasie wojny w podziemiach jednego z kościołów. Dzieci przeprowadzają śledztwo. Okazuje się, że na ruinach kościoła stoi teraz biurowiec. Za drugim razem udaje im się dostać do podziemi i odnaleźć pierścionek babci. Cały skarb wysyłają do rodziców Felixa. Zanim jednak kosztowności trafiają do muzeum, Felix zabiera pierścionek babci, a Net kolejny. 

W Wigilię wszyscy uczniowie składają sobie życzenia. Samotną Nikę wieczorem odwiedza Mikołaj z kurtką w prezencie. Zabiera ją na przejażdżkę. Felix z pomocą wynalazków próbuje złapać Mikołaja, ale ponosi klęskę. U Neta pojawia się Nika, która zostaje przyjęta z otwartymi ramionami. Znajduje się dla niej pod choinką także piękny pierścionek.  

Podczas ferii w Tatrach i pobytu w Zakopanem przyjaciele przeglądają zdjęcia z pościgu Gangu Niewidzialnych Ludzi. Okazuje się, że ten sam samochód był na Kociej Skale. Uczniowie wyśmiewają stare narty i strój Niki, dziewczyna szybko zjeżdża ze stoku i znika. Felixowi i Netowi pomaga Manfred. Udaje im się odnaleźć ją dopiero następnego dnia w towarzystwie niedźwiedzia albinosa, w którego norze spędziła noc.  

Manfred podszywa się pod ojca Niki i dziękuje wychowawcom za pomoc. Nika przyznaje się chłopcom, że jej tata nie żyje od dwóch lat, formalnie jednak jest wśród żywych, dzięki czemu ona może pobierać rentę i nie mieszka w domu dziecka. Siniak nabiła sobie niechcący sama. Net wręcza dziewczynie łańcuszek. Okazuje się, że Nika ma zdolność poruszania przedmiotami (kiedy jest rozemocjonowana) i przeczucia dotyczące przyszłości.  

Dzieciaki z pomocą Manfreda śledzą UFO. Kiedy docierają do obiektu, oślepia ich światło. Nika sprawia, że unoszą się w bezpieczne miejsce. Chłopcy chcą sprzedać zdjęcia obiektu. Odkupić chce je tata Felixa, który mówi im, że to tajny projekt, a w Tatrach miał swoje testy. Dzieciaki kasują zdjęcia.  

Felix, Net i Nika ponownie zauważają samochód Gangu Niewidzialnych Ludzi. Szef gangu Morten przez program sztucznej inteligencji – Vidoktora przejmuje część zdjęć z Tatr.  

Felix w profesorze Kuszmińskim (na którego pracach opiera się jego ojciec) rozpoznaje ducha ze strychu, a także pilota samolotu, który spadł na szkołę. Okazuje się, że profesor miał wtedy przy sobie zeszyt z notatkami, które pomogłyby ojcu Felixa. Okazuje się, że w skrzyni, którą dzieciaki oddały do muzeum, mógł być także notatnik Kuszmińskiego. Udaje się go odnaleźć, ale analizę ma wykonać Vidoktor. Manfred ustala, że siedziba Mortena jest w Silver Tower. Aby zrozumieć, jak wyłączyć Vidoktora, udają się do ratusza, aby obejrzeć „ciało” głównego Manfreda.  

Do Silver Tower wchodzą tylko Net i Felix. Gdy odnajdują skaner odczytujący dane z książki profesora Kuszmińskiego, w sali pojawia się Nika, która zabiera książkę. Przyjaciele zostają jednak uwięzieni przez Mortena, który jest usamodzielnioną kopią Vidoktora. Morten chce zabić młodych detektywów z pomocą kobiety – modułowego robota, który cały czas ich śledził. Niewidzialni ludzie okazują się robotami człekokształtnymi, które w razie potrzeby zmieniają się w sprzęty. Dzieciaki walczą z Mortenem. W końcu prowokują Mortena do stworzenia podprogramu, który pozwala im unieruchomić potwora. Uciekają bez książki. W końcu jednak sprowokowanej przez Neta Nice udaje się siłą woli wydobyć notatnik.  

Dociera do nich z pomocą pan Polon w pojeździe latającym. Przegląda cierpliwie notatki profesora.  

W Wielki Piątek podczas uroczystej akademii przyjaciele puszczają film kompromitujący Marcela. Lany poniedziałek Net i Felix spędzają w domu Polonów, dołącza też Nika. Wspólnie oglądają transmisję z Marsa z trasy pojazdu zbudowanego przez tatę Felixa i z oprogramowaniem ojca Neta. Minister spraw specjalnych odznacza troje przyjaciół orderem. Robot na Marsie pokonuje przeszkodę, którą napotkał. Okazuje się, że to chyba zasługa Niki. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.