Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (R. Kosik)

Streszczenie krótkie

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialny Ludzi rozpoczyna scena napadu w banku, którego dokonują członkowie gangu. Szybko jednak przenosimy się do gimnazjum im. Stefana Kuszmińskiego, gdzie w klasie I „a” uczą się Felix, Net i Nika. Felix jest ofiarą szkolnych urwisów – Marcela i Rubena, którzy odbierają mu kieszonkowe. Felix z pomocą wynalazku taty jednak kompromituje Marcela, a następnie organizuje wspólnie z Netem i Niką akcję poszukiwania kryjówki, w której chłopcy przechowują skradzione rzeczy. Akcja się udaje (z pomocą przychodzi elektronika i przezorność Niki), a przy okazji Net rejestruje ucieczkę furgonetki Gangu Niewidzialnych Ludzi. Dzięki temu udaje się złapać kierowcę, ale pozostałych członków grupy już nie.  

Net z pomocą samouczącego się programu komputerowego próbuje zdać klasówkę z geografii, za co krytykuje go Nika. Niestety przy okazji Manfred (program komputerowy) się duplikuje, a jego kopie wyciekają do sieci. Na szczęście ojciec Neta, pan Bielecki rozwiązuje problem.  

Dzieci sprzątają swoją bazę na strychu szkoły przed planowanym remontem. Natykają się na ducha. W historię nie chce uwierzyć dyrektor. Net i Felix odkrywają na strychu wrak samolotu – okazuje się, że pochodzi on z czasów II wojny światowej i uciekała nim para z dzieckiem. Zagadka ducha zostaje wyjaśniona, a wrak samolotu zabrany ze szkoły.  

Chłopcy podejrzewają, że Nika jest bita przez swojego ojca. Net pisze list do prezydenta Warszawy z prośbą o pomoc, ale na prośbę Niki odbiera go jednak listonoszowi.  

Podczas grudniowej wycieczki do zamku na Kociej Skale Felix, Net i Nika znajdują skarb Świętopełka. Babcia Lusia opowiada im o skarbie ukrytym przez Niemców w podziemiach jednego z kościołów. Dzieci odnajdują ruiny kościoła, na których stoi teraz wieżowiec i wydobywają skarb. Przekazują go przez rodziców Felixa do muzeum, ale zabierają z niego dwa pierścionki – jeden bierze Net, Felix zaś zabiera pierścionek babci. 

W Wigilię Nikę odwiedza Mikołaj, który zabiera ją na przejażdżkę. Nie daje się natomiast złapać Felixowi. Nika spędza święta z rodziną Neta. Pod choinką czeka na nią pierścionek.  

Podczas pobytu w Zakopanem przyjaciele orientują się, że śledzi ich samochód Gangu Niewidzialnych Ludzi. Wyśmiana przez dzieci Nika zjeżdża samotnie ze stoku. Znajduje się dopiero drugiego dnia w towarzystwie niedźwiedzia albinosa. Nika przyznaje się chłopcom, że jej tata nie żyje, ale tego nie ujawnia, bo dzięki temu może pobierać rentę i uciec przed domem dziecka. Okazuje się, że Nika ma m.in. zdolność poruszania przedmiotami. 

Dzieciaki z pomocą Manfreda śledzą UFO. Kiedy jednak chłopcy chcą sprzedać zdjęcia obiektu, tata Felixa mówi im, że to tajny projekt, który był testowany w Tatrach. Część zdjęć próbuje przejąć Morten – szef Gangu Niewidzialnych Ludzi. Pomaga mu w tym program sztucznej inteligencji – Vidoktor.  

Felix w profesorze Kuszmińskim rozpoznaje ducha ze strychu, a także pilota samolotu, który spadł na szkołę. W skrzyni, którą dzieciaki oddały do muzeum, znajduje się notatnik Kuszmińskiego, bardzo potrzebny ojcu Felixa. Analizę notatnika ma przeprowadzić Vidoktor. Felix i Net  docierają do siedziby Mortena, pojawia się także Nika. Przyjaciele zostają uwięzieni przez Mortena — usamodzielnioną kopie Vidoktora. Okazuje się, że niewidzialni ludzie to człekokształtne roboty, które w razie potrzeby zmieniają się w sprzęty. Dzieciaki walczą z Mortenem. W końcu udaje im się zniszczyć robota, a Nika siłą woli wydobywa książkę.   

W lany poniedziałek Net, Felix i Nika razem z rodzinami oglądają transmisję z trasy pokonywanej na Marsie przez pojazd zbudowany przez tatę Felixa z oprogramowaniem ojca Neta. Przyjaciele zostają odznaczeni orderem. Robot na Marsie pokonuje przeszkodę, która blokowała mu dalszą drogą. Oczy wszystkich kierują się na Nikę. Okazuje się, że to chyba jej zasługa.  

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.