Mówi się tu o okrutnej woli Dzeusa, według której Grecy mieli ponosić klęski w wojnie trojańskiej aż do chwili, gdy Achilles pojedna się z Agamemnonem. Spór bohaterów zaczął się od gniewu „Syna Dzeusa i Latony” Apolla; Agamemnon odmówił wydania w zamian za okup branki Chryzejdy - córki kapłana Apollina. Skutkiem tego jest zaraza w obozie Greków. Nie chcąc zguby wojska, wódz oddaje Chryzejdę, ale zabiera Achillesowi jego brankę Bryzejdę.
Poeta zwraca się do bogini Ateny, aby pomogła mu opiewać gniew Achillesa, jakim ten zapałał, gdy Agamemnon odebrał mu jego brankę.
Andromacha ze łzami w oczach żegna swojego męża Hektora, sądzi, że odwaga będzie przyczyną zguby jej męża, wyrzuca mu brak litości nad nią i ich nieletnim dzieckiem, uważa, że po śmierci męża nie będzie już dla niej radości, tylko cierpienie. Andromacha skarży się, iż za sprawą bogów nie ma ani ojca, który poniósł śmierć z ręki Achillesa, ani braci, których również pokonał Achilles, ani matki, którą ugodziła strzała Artemidy.
Hektor przyznaje żonie rację, ale oświadcza, że nie może pozostać w mieście z dala od toczącej się bitwy, bo wtedy okazałby się tchórzem. Podkreśla swoją gotowość do walki, która zapewni mu sławę. Zdaje sobie sprawę, że niebawem nadejdzie dzień, w którym na wieki upadnie Ilion, serce przenika mu trwoga o Trojan, Priama, Hekabe, swoich szlachetnych, walecznych współziomków, ale najbardziej lęka się o Andromachę, która po przegranej Trojan może zostać wzięta przez Greków do niewoli.
Hektor bierze na ręce swojego synka, prosi Dzeusa i innych bogów, aby byli łaskawi dla jego potomka.
Zanim rozpoczął się pojedynek Achillesa z Hektorem, bohaterowie trzykrotnie obiegli wokół Troję. Tymczasem na Olimpie bogowie pod wodzą Zeusa radzili, któremu z nich pozwolić na zwycięstwo. Atena prosiła o zwycięstwo dla Achillesa i skoro tylko uzyskała zgodę „ojca bogów i ludzi”, udała się na ziemię, aby czuwać nad powodzeniem swego faworyta. Hektora zaś miał wspierać Apollo.
Zeus natomiast położył na szalach dwa losy: Hektora i Achillesa. Los Hektora opadł „ku głębiom Hadesu”.
Na ziemi Atena zaś podstępnie sprowokowała Hektora do podjęcia walki z Achillesem. Poprosił on bohatera o zawarcie układu, aby nie bezcześcili nawzajem swych zwłok po skończonej walce. Achilles nie przystał na żadne układy. Pierwszy cisnął swą dzidę, ale chybił. Hektor uderzył zaś w sam środek tarczy wykutej przez Hefajstosa, jednak jego dzida odbiła się od niej. Bohaterowie zaczęli walczyć mieczami. Wreszcie Achilles ugodził śmiertelnie Hektora. Ostatnią prośbą umierającego bohatera było, aby Achilles zwrócił jego ciało rodzicom - Priamowi i Hekabe. Nie uzyskał na to zgody. Achilles przytroczył ciało Hektora do rydwanu i zbezcześcił je ku rozpaczy Priama i Hekabe.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.