Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wojna stuletnia (1337-1453)

Wystąpienie Joanny d’Arc

Na początku XV wieku król angielski Henryk V (Lancaster) wykorzystując osłabienie Francji, wznowił działania wojenne na kontynencie. Po rozgromieniu wojsk francuskich w bitwie pod Azincourt (czyt. azękur) w 1415 r. Anglicy, wspierani przez księcia Burgundii, opanowali północną część kraju wraz z Paryżem. Stany Generalne obwołały wówczas Henryka V (jako zięcia króla francuskiego, Karola VI) królem Francji. Prawowity następca tronu, Karol VII (syn Karola VI), nie zrezygnował jednak ze swych praw do korony francuskiej. Pozbawiony środków na prowadzenie wojny, z trudem odpierał ataki najeźdźców na południu Francji.

Z pomocą przyszedł mu prosty lud: chłopi i mieszczanie. Doznane krzywdy i upokorzenia, uciążliwa okupacja angielska rozbudziły w szerokich masach ludu francuskiego patriotyczny zapał. Symbolem tych wzniosłych uczuć stała się Joanna d’Arc, prosta wiejska dziewczyna. Wierzyła ona głęboko w swe posłannictwo od Boga, który polecił jej uwolnić oblężony przez Anglików Orlean i oswobodzić Francję. Joannie d’Arc udało się nakłonić Karola VII (w 1429 r.), by powierzył jejdowództwo nad wojskiem, na czele którego ruszyła na odsiecz oblężonemu Orleanowi, uwalniając miasto. Na pamiątkę tego czynu nazwano ją Dziewicą Orleańską. Wojska francuskie, wspierane przez oddziały chłopskie, odnosiły teraz same zwycięstwa, wypierając Anglików z zajmowanych terenów. Za namową Joanny Karol VII udał się do wolnego od najeźdźców Reims (miejsce koronacji królów francuskich), by dokonać tam uroczystego aktu koronacji.

Rosnąca wśród mas ludowych popularność Dziewicy Orleańskiej spotykała się z coraz większą niechęcią otoczenia królewskiego. Wciągnięta w zasadzkę, na skutek intryg dworskich, Joanna dostała się do niewoli angielskiej. Oskarżona przez sąd duchowny o czary spłonęła na stosie w 1431 roku.

Czy wiesz, że...

Joanna d’Arc, uznawana przez Francuzów za bohaterkę narodową, zaliczona została przez papieża w poczet świętych (w XX wieku).

Śmierć Joanny d’Arc nie załamała wiary narodu francuskiego w zwycięstwo. Uporczywa walka z najeźdźcą doprowadziła wreszcie do wyzwolenia całego terytorium Francji i zakończenia wojny stuletniej (1453 r.). Anglikom udało się zatrzymać jedynie port Calais.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wojna stuletnia (1337-1453)

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.