Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pies Baskerville’ów (A. Conan Doyle)

Bohaterowie

Sherlock Holmes - detektyw znany w całej Europie, Anglik, mieszka w Londynie. Jest szczupły, wysportowany, ma orli nos, nie rozstaje się ze swoim kraciastym płaszczem i fajką. Obdarzony niezwykłym talentem, potrafi rozwiązać każdą zagadkę. Jest inteligentny, sprytny i przebiegły, potrafi logicznie myśleć, kojarzyć fakty, nadzwyczaj spostrzegawczy i przewidujący. Raczej chłodny w obejściu i zamknięty w sobie, nie okazuje uczuć, bywa cyniczny i niemiły, na przykład gdy krytykuje błędy w logicznym myśleniu Watsona. Mało sypia, bardzo dużo pracuje. W pracy pomaga mu jego asystent doktor John Watson, który spisuje jego poczynania. Holmes jest dokładny w swej pracy, cieszy się wielkim poważaniem. Interesują go wszystkie niewyjaśnione zbrodnie, zagadki. Wszystkie sprawy, którymi się zajmuje, udaje mu się rozwiązać dzięki niebywałemu opanowaniu sztuki dedukcji. Podejmuje się wyjaśnienia śmierci sir Charlesa Baskerville’a.

Doktor John Watson - asystent i pomocnik Holmesa, narrator opowieści. Bardzo szanuje Holmesa, ceni jego talent. Jest wiernym przyjacielem. Często prowadzi z Holmesem rozmowy, w trakcie których zwykle się myli, ale umożliwia dzięki temu Holmesowi dojście do zaskakujących odkryć, nowych rozwiązań. Wiele się uczy podczas pracy z Sherlockiem, przede wszystkim zdystansowanego, logicznego myślenia. Systematycznie prowadzi dziennik, w którym zapisuje dokładnie wszystkie wydarzenia, raportuje Holmesowi wyniki obserwacji podczas śledztwa. Jest mądry, sprawny fizycznie i inteligentny, przy tym bywa porywczy i naiwny.

Barrymore - lokaj w Baskerville Hall, mieszka w zamku razem ze swoją żoną. Małomówny i tajemniczy, jego rodzina służy w zamku od czterech pokoleń. Początkowo jest podejrzewany o prześladowanie rodziny Baskerville’ów.

Henry Baskerville - krewny sir Charlesa, obecny właściciel Baskerville Hall, pomaga w śledztwie. Około trzydziestoletni mężczyzna, niski i krępej postury, z piwnymi oczami. Energiczny i porywczy, budzi sympatię, jest uprzejmy i dobrze wychowany. Dostaje tajemnicze listy z pogróżkami. Chce rozwiązać sprawę prześladowania rodziny. Nieszczęśliwie zakochany w Beryl Stapleton.

Jakub Mortimer - doktor, wysoki i chudy, zaniedbany człowiek, zawsze nosi okulary w złotej oprawie, ma przenikliwe spojrzenie. Jest właścicielem rękopisu z 1742 roku, który powierzył mu sir Charles Baskerville. Dokument zawiera legendę o rodzinie Baskerville’ów, tłumaczącą, jak pojawił się piekielny pies. Przedstawia Holmesowi sprawę tajemniczej śmierci sir Charlesa. Bardzo uczciwy człowiek, zaprzyjaźniony z rodem Baskerville’ów.

Jack Stapleton - trzydziestokilkuletni blondyn z szarymi oczami. Zajmuje się polowaniem na motyle, od dwóch lat mieszka nieopodal moczar przy zamku Baskerville’ów. Dzięki zamiłowaniu do przyrody dobrze poznał okolice zamku. Niegdyś prowadził szkołę, zniknął jednak z żoną po wypadku, zmieniając nazwisko. Był synem młodszego brata sir Charlesa Baskerville’a, Rodgera, dlatego rościł sobie prawa do majątku rodu Baskerville’ów. Kupił psa, dzięki któremu, wykorzystując legendę, doprowadził do jego ataku serca. To on uknuł całą intrygę, jednak Holmes i Watson zdołali mu przeszkodzić. Zły, chciwy i okrutny - oszukuje ludzi, katuje żonę, gdy ta odmawia współpracy.

Beryl Stapleton - piękna brunetka, siostra pana Stapletona, sprawia wrażenie, że boi się brata. Potem okazuje się, że jest jego żoną. Zna plany męża, ale początkowo jest zbyt zastraszona, by otwarcie mu się sprzeciwić, próbuje jednak ostrzec sir Henry’ego; gdy dowiaduje się, że ma rywalkę, przechodzi na stronę Holmesa.

Pani Barrymore - żona lokaja w Baskerville. Ciągle zmartwiona i zapłakana tęga kobieta, jest bardzo tajemnicza. Okazuje się, że przyczyną jej zmartwienia jest młodszy brat, morderca, który uciekł z więzienia i ukrywa się na bagnach w okolicy zamku.

Laura Lyons - na pierwszy rzut oka bardzo piękna kobieta o złotej cerze z licznymi bursztynowymi piegami i o gęstych kasztanowych lokach, ma niezbyt ciekawą przeszłość. Jest kochanką Stapletona, nie wie, że ten ma żonę. Chciała spotkać się z sir Charlesem tuż przed jego śmiercią. Nie przyznaje się do tego, jej reakcje zdradzają, że coś ukrywa. Bardzo tajemnicza kobieta, bojąca się wplątania w skandal. Gdy dowiaduje się, że została oszukana, pomaga Holmesowi.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.