Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zbrodnia i kara (F. Dostojewski)

Zbrodnia i kara (F. Dostojewski)

Rodzaj literacki: epika

Gatunek literacki: powieść psychologiczna

Okoliczności i czas powstania

Zbrodnia i kara powstała w latach 1865-1866. Był to czas szczególnie trudny dla pisarza, odczuwał brak pieniędzy, żył w ciągłym napięciu, obawiając się, że trafi za długi do więzienia, męczyły go ataki padaczki. Mimo to pisarz z wielkim entuzjazmem pracował nad powstającą powieścią, a ciężkie warunki życia pobudzały jego wyobraźnię, tworzyły swoiste napięcie potrzebne, by powstało dzieło wyjątkowe.

Powieść ta jest wynikiem wieloletnich przemyśleń autora, rozwija, obecne już w innych utworach, problemy nurtujące pisarza - kryzys wartości, negacja ideałów, poszukiwanie nowych idei. Wiele kłopotów przysporzyła pisarzowi cenzura i wydawca - pismo „Russkij Wiestnik”, którego redaktorzy pilnowali, by w utworze nie znalazły się niemoralne i nieprawomyślne treści. Szczególnie nie odpowiadała im postać Raskolnikowa, więc autor musiał przeredagować i skrócić niektóre partie tekstu.

Czas i miejsce akcji

Akcja rozgrywa się w lipcu 1865 roku. Miejscem rozgrywających się zdarzeń jest Petersburg, który w powieści staje się samodzielnym bohaterem. Akcja powieści została umieszczona w rejonie placu Siennego, dzielnicy biedoty, ubogich rzemieślników i lumpenproletariatu. Petersburg widziany oczami pisarza jest pozbawiony cech stolicy wielkiego imperium carów, monumentalnych pałaców, bogatych świątyń, to miasto brudne, pełne błota, kurzu, śmierdzących knajp, wąskich uliczek, ciemnych zaułków. Petersburg w powieści jest autentycznym miastem z ulicami, parkami, dzielnicami, które nawet dzisiaj można bez trudu zidentyfikować. Czytelnik bez trudu odnajdzie dom, w którym mieszkał Raskolnikow, a nawet kamień, pod którym schował skradzione lichwiarce Alonie Iwanownie pieniądze. Opisując charakterystyczne dla miasta problemy, Dostojewski korzystał z ówczesnej publicystyki oraz kronik kryminalnych, które donosiły o zjawiskach patologicznych, szerzącym się alkoholizmie i prostytucji.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.