Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zbrodnia i kara (F. Dostojewski)

Zbrodnia i kara (F. Dostojewski)

Rodzaj literacki: epika

Gatunek literacki: powieść psychologiczna

Okoliczności i czas powstania

Zbrodnia i kara powstała w latach 1865-1866. Był to czas szczególnie trudny dla pisarza, odczuwał brak pieniędzy, żył w ciągłym napięciu, obawiając się, że trafi za długi do więzienia, męczyły go ataki padaczki. Mimo to pisarz z wielkim entuzjazmem pracował nad powstającą powieścią, a ciężkie warunki życia pobudzały jego wyobraźnię, tworzyły swoiste napięcie potrzebne, by powstało dzieło wyjątkowe.

Powieść ta jest wynikiem wieloletnich przemyśleń autora, rozwija, obecne już w innych utworach, problemy nurtujące pisarza - kryzys wartości, negacja ideałów, poszukiwanie nowych idei. Wiele kłopotów przysporzyła pisarzowi cenzura i wydawca - pismo „Russkij Wiestnik”, którego redaktorzy pilnowali, by w utworze nie znalazły się niemoralne i nieprawomyślne treści. Szczególnie nie odpowiadała im postać Raskolnikowa, więc autor musiał przeredagować i skrócić niektóre partie tekstu.

Czas i miejsce akcji

Akcja rozgrywa się w lipcu 1865 roku. Miejscem rozgrywających się zdarzeń jest Petersburg, który w powieści staje się samodzielnym bohaterem. Akcja powieści została umieszczona w rejonie placu Siennego, dzielnicy biedoty, ubogich rzemieślników i lumpenproletariatu. Petersburg widziany oczami pisarza jest pozbawiony cech stolicy wielkiego imperium carów, monumentalnych pałaców, bogatych świątyń, to miasto brudne, pełne błota, kurzu, śmierdzących knajp, wąskich uliczek, ciemnych zaułków. Petersburg w powieści jest autentycznym miastem z ulicami, parkami, dzielnicami, które nawet dzisiaj można bez trudu zidentyfikować. Czytelnik bez trudu odnajdzie dom, w którym mieszkał Raskolnikow, a nawet kamień, pod którym schował skradzione lichwiarce Alonie Iwanownie pieniądze. Opisując charakterystyczne dla miasta problemy, Dostojewski korzystał z ówczesnej publicystyki oraz kronik kryminalnych, które donosiły o zjawiskach patologicznych, szerzącym się alkoholizmie i prostytucji.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.