Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zbrodnia i kara (F. Dostojewski)

Streszczenie

Rodion Raskolnikow studiował prawo, ale między innymi z powodu braku pieniędzy zrezygnował z nauki. Mieszkał w wynajętym ciasnym pokoiku, było to mieszkanie bardzo zaniedbane, w którym brakowało podstawowych sprzętów, w oknach nie było firanek, za to wisiała bielizna i stały doniczki z geranium. Aby mieć jakiekolwiek pieniądze zastawiał swoje rzeczy u lichwiarki. Nie mógł też liczyć na pomoc finansową swojej matki. Jego siostra Dunia postanowiła wyjść za mąż za Łużyna, aby w ten sposób wspomóc finansowo swoją rodzinę. Raskolnikow coraz częściej zaczynał rozmyślać o zamordowaniu lichwiarki, to mogłoby częściowo poprawić jego sytuację finansową. Zabicie Alony ujmuje także w kategoriach filozoficznych, a ma to związek z napisanym przez niego artykułem O zbrodni, który został opublikowany w „Słowie Periodycznym”. Według Raskolnikowa istnieją ludzie niezwykli, którzy mają dar, talent, przyczyniają się do rozwoju świata i oni znajdują się poza zwykłą moralnością. Ich przeciwieństwem są ludzie zwykli, którzy są ulegli, podatni na manipulacje i niczym szczególnym nie wyróżniają się.

Raskolnikowa utwierdza w jego planach obraz ludzi, którzy żyją w biedzie, rozmawiał z pijakiem Marmieładowem, który opowiadał mu o swojej rodzinie żyjącej przez jego pijaństwo w nędzy. Marmieładow nie może sobie wybaczyć, że jego córka Sonia, aby wspomóc finansowo rodzinę, została prostytutką. Rodion przygotowuje się do morderstwa, opracowuje jego plan, szyje ze starej koszuli pętlę na siekierę, aby zawiesić ją pod płaszczem, narzędzie zbrodni zabiera ze stróżówki. Następnie udaje się do lichwiarki, pod pozorem oddania zastawu, wtedy też zabija Alonę. Wyjmuje ze skrzyni trochę pieniędzy, ale w tym momencie niespodziewanie przychodzi Lizawieta i Raskolnikow, aby nie mieć świadka swojej zbrodni, morduje także siostrę lichwiarki. Raskolnikow ukrył zrabowane przedmioty i zatarł ślady morderstwa. Przestraszył się, kiedy został wezwany na policję w sprawie weksla, na którym było jego nazwisko, a który policja znalazła u Alony.

Wkrótce zaczyna chorować, przez cztery dni leży nieprzytomny, ma wysoką gorączkę, majaczy. Po dojściu do zdrowia nadal zachowuje się w dziwny sposób, samotnie spaceruje po mieście, raz jest apatyczny, raz wzburzony i agresywny. Odwiedza Sonię i rozmawiają o Bogu, czytają Ewangelię o wskrzeszeniu Łazarza. Rodion odbywa też rozmowę z sędzią śledczym, który mówi mu o sposobie prowadzenia śledztwa w taki sposób, iż przestępca po jakimś czasie sam przyznaje się do winy. W czasie kolejnej rozmowy z Sonią Raskolnikow przyznaje się do zabójstwa lichwiarki. Sonia obiecuje mu, że go nie opuści i razem z nim pójdzie na katorgę. Stara się też wytłumaczyć czyn Rodiona tym, że był głodny, żył w nędzy i chciał pomóc finansowo matce. Sonia nakłania Rodiona, aby przyznał się do winy, bo w przeciwnym razie będą męczyć go przez całe życie wyrzuty sumienia. Raskolnikow otrzymuje od Soni krzyżyk z drzewa cyprysowego. Wkrótce do Raskolnikowa przychodzi sędzia informując go o dokonanej rewizji w jego mieszkaniu, sugeruje mu również, żeby Raskolnikow sam zgłosił się do więzienia i przyznał się do winy, gdyż będzie to dla niego korzystniejsze. Rodion przyznaje się do morderstwa Alony, wyrokiem sądu zostaje skazany na katorgę, gdzie towarzyszy mu Sonia. Pomimo zesłania początkowo nie odczuwa wyrzutów sumienia, stroni od innych więźniów, którzy uważają go za bezbożnika. Na siedem lat przed zakończeniem katorgi Raskolnikow oczyszcza się wewnętrznie i odradza do nowego życia.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.