Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Boska Komedia (D. Alighieri)

Streszczenie (fragmenty)

Pieśń III

Dante i Wergiliusz dotarli przed bramę piekła, na której widniał napis: „Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją”. Obydwaj wkroczyli do przedpiekla, gdzie znajdowały się dusze ludzi, którzy nie zasłużyli ani na potępienie, ani na zbawienie „...bez hańby żyły i bez części”. Dusze te są kąsane do krwi przez muchy i osy, a ich krwią i łzami żywi się robactwo. Słychać westchnienia, płacze, lamenty, jęki bólu, okrzyki gniewu. Od piekła oddziela wędrowców podziemna rzeka Acheront, przez którą Charon przeprawia dusze potępione.

Pieśń V

Dante i Wergiliusz dotarli do miejsca, gdzie cierpią dusze ludzi zmysłowych. Na straży drugiego kręgu piekła znajdował się Minos, które osądzał dusze. Znaleźli się tam: Kleopatra, Helena, Achilles, Parys, Tristan oraz dusza Franczeski, która opowiedziała poetom historię swojej nieszczęśliwej miłości. Zakochała się w bracie swojego męża, kiedy czytali historię Lancelota. Gdy jej mąż dowiedział się o tym, zabił kochanków.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.