Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kronika (Gal Anonim)

Streszczenie (fragmenty)

Kronika Galla Anonima ma kompozycję ramową - rozpoczyna ją i zamyka relacja o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego, który jest głównym bohaterem dzieła. Księga I doprowadza historię Piastów do momentu narodzin Bolesława Krzywoustego. Wypełniają ją przede wszystkim opisy panowania dwóch jego imienników. Bolesław Chrobry jest ideałem władcy, do którego powinien dążyć Krzywousty. Przekonanie to jest podkreślone w opisie śmierci Chrobrego, który w ostatnich swych słowach, po udzieleniu radzie poufnych zarządzeń co do kierowania państwem, przepowiedział upadek i nędzę swych potomków, które będą przerwane dopiero narodzinami jakiegoś wybitnego Piasta. Miał to być według autora Kroniki Krzywousty. Upadek Polski po śmierci Chrobrego podkreśla Pieśń o śmierci Bolesława, dająca wyraz przeświadczeniu, że wraz ze śmiercią króla skończyły się dla Polski dobre czasy i - jak powiedziano już wcześniej - „złoty wiek zmienił się w ołowiany”. Dalsza część Kroniki poświęcona jest Bolesławowi Krzywoustemu. Jego młodość ukazana jest w Księdze II, zaś Księga III opisuje poczynania Bolesława jako władcy Polski. Jednym z najważniejszych jej fragmentów jest opis bitwy pod Głogowem, słynnej z powodu niezwykłego okrucieństwa wojsk cesarza niemieckiego. Cesarz nakazał przywiązać zakładników, wśród których były dzieci obrońców grodu, do machin oblężniczych. Głogowianie jednak, nie oszczędzając swych bliskich, odparli atak m.in. dzięki zastosowaniu takiej broni, jak pociski, strzały, kamienie młyńskie z zaostrzonymi drągami, a także przez polewanie atakujących wrzącą wodą i obrzucanie ich płonącymi głowniami oraz kołami nabijanymi żelazem. Tymczasem Bolesław bez chwili spoczynku kierował obroną Głogowa, którego cesarz nie potrafił zdobyć „ani orężem, ani groźbami, ani podarkami”. Postawa księcia wzbudzała szacunek nawet u nieprzyjaciół. Jak pisze Gall Anonim „Obawiano się Bolesława w dzień i w nocy, ciągle mając go w pamięci, nazywano go Bolesławem, który nie śpi”.

Mieszko był odważnym i dzielnym księciem, jednak był poganinem, miał siedem żon, a chciał poślubić księżniczkę chrześcijańską z Czech, Dąbrówkę. Jednak ona odmówiła, żądając, aby Mieszko został chrześcijaninem. Ten przyrzekł, że przyjmie chrzest, wtedy to Dąbrówka z licznym orszakiem przybyła do Polski.

Gall opisuje ziemie polskie, jest to obszar bardzo rozległy, kraj lesisty, ale obfitujący w złoto, srebro, chleb, mięso, ryby, miód, chociaż wielokrotnie atakowany przez nieprzyjaciół, nigdy nie został pokonany.

Charakterystyka Bolesława Krzywoustego. Pewnego razu wojowniczy Bolesław znalazł się na polowaniu i wtedy został zaatakowany przez Pomorzan. Pomimo przewagi wroga, nie przestraszył się, ale zaczął siać spustoszenie wśród nieprzyjaciół. Kiedy jego wojska przybyły mu na odsiecz, wrogowie zostali już pobici. Żałowano, że zginęło tylu polskich rycerzy szlachetnego rodu, ale Bolesław uważał sobie za zysk tak wielką rzeź nieprzyjaciół.

Relacja z konfliktu między królem Bolesławem Śmiałym a biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa. Gall pisze tylko, że król „za zdradę wydał biskupa na obcięcie członków”, nie wyjaśnia, o jaką zdradę chodziło.

Szerzej o konflikcie pisze w swojej kronice Wincenty Kadłubek. Według niego Bolesław Śmiały karał surowo żony swoich rycerzy, które pod nieobecność mężów nie dochowały im wierności. Biskup Stanisław próbował go od tego powstrzymać, jednak na próżno. Król wysłał oprawców, aby zgładzili biskupa, jednak nie mieli oni na tyle odwagi, aby to zrobić. Wtedy sam Bolesław zabił duchownego, jego ciało poćwiartował. Wtedy z czterech stron świata nadleciały orły i strzegły ciała zabitego, które w cudowny sposób zostało scalone i pochowano biskupa w kościele św. Michała. Król musiał opuścić Polskę i znalazł schronienie na Węgrzech, tam zaczął oczerniać biskupa, nazywał go ciemiężycielem i szpiegiem. Wkrótce król umarł, a jego jedyny syn Mieszko został otruty, była to kara za śmierć świętego Stanisława.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.