Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dziady cz. III (A. Mickiewicz)

Bohaterowie

W dramacie występują postaci historyczne - Tomasz Zan, Ignacy Domejko (Żegota), Adolf Januszkiewicz, Jakub Jagiełło, Antoni Frejend, Feliks Kołakowski, Adam Suzin, Jan Sobolewski, Onufry Pietraszkiewicz (Jacek) - działacze Towarzys-twa Filomatów i Filaretów; Senator Nowosilcow, Doktor (August Bécu - ojczym J. Słowackiego), Wacław Pelikan, Leon Bajkow - poplecznicy cara i inni. Obok nich pojawiają się duchy złe i dobre (aniołowie i diabły). Najważniejszymi bohaterami, niosącymi ideowe przesłania utworu, są Konrad i Ksiądz Piotr.

Konrad - Więzień - poeta, zamknięty w celi klasztoru Bazylianów, uświadomiwszy sobie, iż prawdziwa wolność to swoboda ducha, 1 listopada 1823 roku przeobraża się. Z romantycznego kochanka - Gustawa z IV cz. Dziadów - przemienia się w Konrada, bojownika o wolność. Możliwość i moc takiego wewnętrznego procesu, uprawomocniają słowa Ducha:

„Ludzie! każdy z was mógłby, samotny, więziony,

Myślą i wiarą zwalać i podźwigać trony”.

Współwięźniom Konrada jawi się on jako człowiek szalony, lecz równocześnie wielki indywidualista. Owładnięty ideą poświęcenia się dla narodu oraz uszczęśliwienia ludzkości, bohater pragnie zmierzyć się z Bogiem, ale ponosi klęskę i nie zdobywa władzy nad ludzkimi duszami. Duma i bluźnierstwo zostaną mu wybaczone dzięki ofiarnej modlitwie Księdza Piotra, Ewy i kultowi, jaki Konrad żywi dla Matki Boskiej. Bohater nie zdobywa władzy nad ludzkimi duszami.

Tuż przed zesłaniem Konrada Ksiądz Piotr przepowiada mu, że spotka człowieka, który stanie się jego mistrzem. W ostatniej scenie bohater rozpoznany jest przez dawną ukochaną, widzącą go wśród zesłańców wiezionych kibitkami w głąb Rosji. Konrad ma rany w sercu (zadane przez wrogów ojczyzny) i ranę na czole, którą sam sobie zadał (grzesząc pychą i bluźnierstwem).

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Dziady cz. III (A. Mickiewicz)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.