Rodzaj literacki: liryka
Gatunek literacki: oda
Pierwsza wersja utworu powstała zimą 1820 roku w Kownie. Po redakcji tekstu, dokonanej dwa lata później, wiersz ze względów cenzuralnych długo krążył w odpisach. Po raz pierwszy został oficjalnie wydrukowany w 1827 roku w antologii pt. Polihymnia, w 1838 roku ukazał się w paryskim wydaniu I tomu Poezji A. Mickiewicza.
W 1815 roku A. Mickiewicz przybył do Wilna, aby studiować na tamtejszym Uniwersytecie. Nawiązał tam bliskie przyjaźnie z rówieśnikami. Grupa studentów, której członków łączyła wspólna zabawa, jedność poglądów i idei oraz podobne plany życiowe, zawiązała w 1817 roku Towarzystwo Filomatów (miłośników nauki). Przyjęta przez stowarzyszenie ideologia podlegała ciągłej ewolucji, od oświeceniowej wiary w potęgę rozumu, nauki i zespołowego działania, po romantyczny kult młodości i dążenia niepodległościowe.
A. Mickiewicz, jako jeden z założycieli towarzystwa, przez długie lata przekonany był o wysokiej skuteczności form działania, przyjętych przez filomatów. Wielokrotnie wracał do ideałów swojej młodości, rozwijając i przekształcając cele i założenia związku. Z doświadczeń młodzieńczej działalności A. Mickiewicza wyrosła Oda do młodości, będąca świadectwem ewolucji ideowej ruchu filomatów.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.