Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

O poprawie Rzeczypospolitej (A. Frycz Modrzewski)

O poprawie Rzeczypospolitej (A. Frycz Modrzewski)

Rodzaj literacki: epika

Gatunek literacki: traktat polityczny

Okoliczności i czas powstania oraz wydania utworu

Największe dzieło Frycza Commentariorum de Republica emendanda libri quinque (O poprawie Rzeczypospolitej ksiąg pięć) ukazało się drukiem w 1551 roku w Krakowie - w języku łacińskim. Wbrew zapowiedzi umieszczonej w tytule, utwór zawierał tylko trzy pierwsze księgi; na druk dwóch pozostałych (O kościele i O szkole) nie zgodziła się kościelna cenzura, niechętna propozycjom Frycza, doty czącym reformy Kościoła. Jednym z głównych przeciwników dzieła Modrzewskiego, który znacząco przyczynił się do okaleczenia utworu, był czołowy przywódca kontrreformacji w Polsce, Stanisław Hozjusz. O poprawie Rzeczypospolitej ukazało się w całości w niemieckim przekładzie w Bazylei, w 1553 roku. W tłumaczeniu polskim utwór wydano (bez księgi IV) z inicjatywy pisarzy ariańskich w 1577 roku (pełny polski przekład ukazał się w Dziełach wszystkich w 1953).

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.