Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Sonety do Laury (F. Petrarka)

Sonety do Laury (F. Petrarka)

Rodzaj literacki: liryka

Gatunek literacki: sonet

Streszczenia

Sonet 132. Podmiot liryczny zastanawia się nad istotą miłości, nie potrafi jednoznacznie zdefiniować tego uczucia. Miłość raz dla niego jest słodyczą, to znów goryczą, raz cieszy się, to znów płacze, czuje się niczym żeglarz płynący po wzburzonym morzu.

Sonet 134. Podmiot liryczny kiedy jest zakochany przeżywa różnorodne stany: boi się, cieszy, marznie, płonie. Wydaje mu się, że wzbija się w górę, by za chwilę nisko zgiąć się do ziemi. Porównuje miłość do więzienia, w którym przyszło mu przebywać.

Problematyka

Petrarka jest jednym z twórców sonetu. Jest to wiersz o budowie regularnej, składa się z 14 wersów, dwie pierwsze zwrotki liczą po cztery wersy i mają charakter opisowy, zaś dwie ostatnie liczą po trzy wersy i wyrażają refleksje poety.

Bohaterem lirycznym jest poeta, zaś adresatem lirycznym tajemnicza ukochana o imieniu Laura. W wierszach zobrazowany jest portret kobiety, podmiot liryczny zwraca przede wszystkim uwagę na cechy zewnętrzne swojej wybranki: usta, włosy, oczy, twarz, które opisuje za pomocą epitetów np., „włosy złote”, „oczy piękne”.

Miłość ukazana w wierszach jako uczucie bardzo gorące, namiętne. Nie daje ona uspokojenia, ale niesie niepewność, stąd obecne w wypowiedzi podmiotu lirycznego liczne pytania retoryczne, np., „Jeśli to nie jest miłość - cóż ja czuję?”. Miłość została porównana do więzienia „Ona mnie trzyma w więzieniu...” uczucie to zostało też oddane za pomocą zaskakującego oksymoronu „O śmierci żywa, radosna rozpaczy”.

Petrarka stworzył poetycki język mówienia o miłości.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.