Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pieśni (J. Kochanowski)

Pieśni (J. Kochanowski)

Okoliczności, czas, miejsce powstania i wydania

Liryki Kochanowskiego zebrane w dwóch zbiorach Pieśni księgi dwoje i Pieśni kilka, pisane były przez prawie dwadzieścia lat, zarówno w okresie dworskim, jak i w Czarnolesie. Zbiór 49 utworów (Pieśni księgi dwoje) wydany został po śmierci Kochanowskiego w Drukarni Łazarzowej w Krakowie w 1586 roku. Wydawca dołączył do zbioru także odrębny cykl pt. Pieśń świętojańska o sobótce oraz jeden z najwcześniejszych utworów poety, hymn Czego chcesz od nas, Panie. Zbiór pieśni, odwołujący się do wzorów stworzonych przez Horacego i Petrarkę, zawiera utwory o bardzo różnorodnej tematyce: miłosnej, patriotycznej, filozoficznej, biesiadnej, religijnej. Wiersze wyrastające z wysokiej kultury literackiej Kocha nowskiego utrwaliły gatunek pieśni w literaturze polskiej i jednocześnie przyczyniły się do ukształtowania języka poetyckiego.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.