Mikołaj Rej w Żywocie człowieka poćciwego reprezentuje wzór szlachcica - ziemianina. Jest on dobrym gospodarzem, razem z rodziną i służba wspólnie pracują, jest dobrym panem dla swojej czeladzi „a wszakoż nie owego, co się z nimi po polu z maczugą goni albo biczem po grzbiecie kołacze”. Zna się na rolnictwie i ogrodnictwie. Prowadzi życie zgodne z prawami i rytmem przyrody. Biesiaduje, śpiewa, tańczy, w poćciwym towarzystwie i zachowując umiar. Umie cieszyć się z tego, co posiada w danej chwili, ważna jest dla niego cnota, czyli rozwaga, roztropność - jest to opowiedzenie się za poglądami stoików. Chce służyć ojczyźnie, dzięki czemu może zyskać sławę, która zapewni mu pamięć u potomnych, wspomina mitologicznych bohaterów, którzy nie szczędzili swoich sił dla ojczyzny: Achillesa, Hektora, Ulissesa.
Utwór Reja ma charakter parenetyczny, przedstawia wzór godny do naśladowania. Rej łączy moralizatorstwo (zachęta do zajmowania właściwej postawy wobec życia) z praktycznymi radami dotyczącymi uprawy roli.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.