Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Faust cz. I (J. W. Goethe)

Faust cz. I (J. W. Goethe)

Rodzaj literacki: dramat

Gatunek literacki: dramat romantyczny

Czas powstania utworu

Goethe pracował nad Faustem prawie 60 lat (1768-1832). Cały utwór liczy ponad 12000 wersów. Część I została wydana w 1808 roku, zaś część II po śmierci pisarza, w 1833 roku.

Geneza

Faust jest najwybitniejszym utworem Goethego, jego napisaniu poświęcił niemal całe swe życie. Pierwotnie dramat nosił tytuł Pra-Faust albo Faust pierwotny. Po raz pierwszy został wydany drukiem we fragmentach w 1790 roku, nosiły one tytuł Faust. Ein Fragment. W ostatecznej wersji, pochodzącej z 1808 roku, dzieło ukazało się pod tytułem Faust. Tragedii część pierwsza. W zamyśle twórcy dalsze losy Fausta miały zostać opisane w drugiej części tragedii. Pisał ją do końca życia. Zastrzegł, by wydano ją dopiero po jego śmierci. Tak też się stało - II część tragedii ukazała się w 1833 r.

Tytuł

Tytułowym bohaterem dramatu jest doktor Henryk Faust. Goethe stworzył tę postać, nawiązując do biografii legendarnego średniowiecznego maga i alchemika, Johannesa Fausta, który prowadził bardzo urozmaicone, pełne przygód i awantur życie. Według legendy miał on oddać duszę diabłu, podpisując z nim cyrograf. W zamian mógł poznać tajemnice niedostępne dla przeciętnych ludzi, a diabeł miał spełniać jego żądania.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia I części rozgrywają się w czasie jednego roku (można tak twierdzić, gdyż tyle trwała ciąża Małgorzaty). Akcja rozgrywa się w różnych miejscach, np. w Niebie, w pracowni Fausta, w kuchni czarownicy, w pokoiku Małgorzaty, w katedrze, w górach Harcu.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.