Rodzaj literacki: dramat
Gatunek literacki: tragedia
Głównym źródłem większości dramatów Szekspira były kroniki Rafała Holinsheda. Również w przypadku Makbeta posłużył się on jednym z opowiadań kronikarza. Jednak dokonane zmiany nie stawiają Makbeta w rzędzie dramatów historycznych, choć jego fabuła została osadzona w dość konkretnych realiach (średniowieczna Szkocja i Anglia) i oparta na faktach historycznych. W 1040 roku pierwszy król Szkocji, jak podają kroniki, został zamordowany przez swego generała Macbetha. Ten zaś w 1057 roku zginął z rąk Malkolma, który zastąpił go na tronie jako Malkolm III. Tak przedstawia fakty wersja Holinsheda. W rzeczywistości Macbeth, pierwowzór Makbeta, był postacią szlachetną, pomógł tylko odebrać tron należny jego żonie i razem panowali jako sprawiedliwa i szlachetna para. Szekspir poszedł jednak za wersją Holinsheda, który przedstawia Makbeta jako uzurpatora. Postacią historyczną jest tu także król Anglii Edward Wyznawca, który panował w latach 1004-1066 i był przez współcze snych uznawany za świętego. Prawdopodobnie pomysł napisania sztuki z dziejów średniowiecznej Szkocji nasunął się Szekspirowi po śmierci królowej Elżbiety, gdy na tron wstąpił Jakub I, wielki opiekun teatru, który uważał się za potomka legendarnego Banka. Przypuszcza się, że sztuka powstała około 1606 r. i była wystawiana w obecności króla.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.