Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Proszę państwa do gazu (T. Borowski)

Narracja i język

W utworze zastosowana została narracja pierwszoosobowa. Narratorem jest Tadek (jego imię nie pada w opowiadaniu „Proszę państwa do gazu”, ale wiemy o tym z innych opowiadań obozowych wydanych w tym samym zbiorze) – młody mężczyzna, więzień obozu i naoczny świadek wydarzeń.

Narrator posługuje się prostym językiem, przytacza rozmowy i wypowiedzi innych więźniów. Charakterystyczną cechą jest zróżnicowanie językowe bohaterów ze względu na narodowość (Niemcy. Rosjanie, Żydzi itp.), a także posługiwanie się tzw. obozowym esperanto – czyli językiem będącym mieszanką polskiego i niemieckiego, zawierającym liczne wyrażenia charakterystyczne dla przestrzeni i realiów obozu (komando, lager, rampa, Kanada itp.).

W swoich opowiadaniach Borowski wykorzystuje behawioryzm – technikę narracji, która polega na opisywaniu wyłącznie zachowań bohaterów (niczym oko kamery), z pominięciem aspektów psychologicznych; uczuć, myśli, przeżyć, wrażeń, emocji. Z opowieści narratora dowiadujemy się, co bohaterowie robili i mówili –  ale nic o tym, co czuli. Z tego powodu język narracji może sprawiać wrażenie zdystansowanego, chłodnego, obiektywnego, wręcz odczłowieczonego. Jest to oczywiście zabieg celowy. Posłużenie się techniką behawioryzmu miało w jeszcze bardziej wyrazisty sposób ukazywać uprzedmiotowienie człowieka, jakie dokonało się pod wpływem Holocaustu. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Proszę państwa do gazu (T. Borowski)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.