Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Proszę państwa do gazu (T. Borowski)

Problematyka

Opowiadanie Tadeusza Borowskiego „Proszę państwa do gazu” należy do nurtu literatury obozowej (literatura lagrowa; literatura „pieców i łagrów”, „literatura spełnionej apokalipsy”). Jego głównym tematem jest Holocaust – zbrodnia nazistowska, polegająca na masowej eksterminacji ludności w obozie koncentracyjnym. W tym strasznym miejscu, prócz Żydów, znajdowali się także Polacy oraz wielu przedstawicieli innych narodów (Ukraińcy, Rosjanie, Grecy itp.). 

Borowski nie skupia się jednak na opisie samej zbrodni nazistowskiej, ale przede wszystkim na możliwie dokładnym przedstawieniu realiów życia w obozie. Ważnym tematem jego opowiadania jest kwestia przystosowania się do okrutnych warunków, jakie panują w Auschwitz. Narrator zwraca uwagę na istotne kwestie, takie jak pozyskiwanie jedzenia czy odzieży, a także na relacje, jakie panują pomiędzy więźniami obozu.

W opowiadaniu nie brakuje drastycznych scen obrazujących okrucieństwo SS-manów – nazistowskich zbrodniarzy. Mowa tu np. o selekcji ludzi przybywających wraz z transportem, posyłaniu ich do gazu, sposobie obchodzenia się z kobietami, dziećmi, starcami czy osobami kalekimi.

Ważnym motywem opowiadania są przedmioty materialne – dobytek zagrabiony nowoprzybyłym więźniom (walizki, kosztowności, rodzinne pamiątki, pieniądze, odzież, jedzenie). Ludzie są z nich okradani tuż po przyjeździe, a ich rzeczy są starannie selekcjonowane i składowane w magazynie określanym jako Kanada (nazwa miała kojarzyć się z dobrobytem). Kanada to również nazwa komando (grupy więźniów) odpowiedzialnych za rozładunek i selekcję przedmiotów. 

Ważnym zagadnieniem, jakie porusza Borowski, jest problem moralności. Narrator pokazuje, w jaki sposób realia obozowe zmieniły ludzką moralność i nieodwracalnie przesunęły granice dopuszczalnych zachowań. Walka o przetrwanie stała się nadrzędnym celem i niejednokrotnie sprawiała, że ludzie dopuszczali się nieludzkich czynów (np. matka wyrzekająca się własnego dziecka). Poruszony drastycznymi obrazami narrator zdaje więc swojemu towarzyszowi pytanie, które ma wydźwięk filozoficzny: „czy my jesteśmy dobrzy ludzie?”

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Proszę państwa do gazu (T. Borowski)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.