Narrator - w tym opowiadaniu jest to bardzo ważna postać. Mówi o swoich przeżyciach. Jest to jeden z mieszkańców Warszawy, doskonały obserwator, bardzo wrażliwy, upaja się letnim zmierzchem, bo jest to dla niego chwila wytchnienia w koszmarze wojennej rzeczywistości. W jego relacji jest niewiele sygnałów panującej wojny - mówi o tramwajach przeznaczonych dla Niemców, ale poza tym nie wspomina o okupacji (w pierwszej części opowiadania).
Reakcja narratora na tragedię chłopca uprawnia do stwierdzenia, że to ktoś, kto inaczej patrzy na rzeczywistość niż przeciętni ludzie. Obserwuje wnikliwie całe zajście, stara się wczuć w przeżycia chłopca. Boleje nad tym, co go spotkało. Ta postać jest mu bliska - nadaje jej nawet imię: „Michaś”. Wyobraża sobie dom chłopca, rodziców, nie może zrozumieć okrucieństwa, które nagle spotkało niewinną istotę. Żywo odczuwa jego cierpienie.
„Michaś” - piętnasto- lub szesnastoletni chłopiec, z książką, który nieostrożnie wszedł na jezdnię prosto pod koła samochodu gestapo. Robi to nieświadomie, jest pochłonięty lekturą książki. Trzeba pamiętać, że czas okupacji to okres, kiedy czytanie polskich książek było surowo zabronione - Polacy mieli być nacją „niewolników”, starano się niszczyć warstwę inteligencji i uniemożliwić młodym ludziom kształcenie. Chcący się uczyć lub studiować, musieli to robić w konspiracji, ukrywać się. Pewnie do takich należał „Michaś”, ale zachwycony treścią książki nie umiał sobie odmówić jej czytania w drodze do domu. Zapłacił za to życiem.
Bohater zbiorowy - mieszkańcy Warszawy - ludzie zgromadzeni na przystanku tramwajowym, siedzący na ławkach, sprzedający ciastka, papierosy, kwiaty, zwykli przechodnie pochłonięci własnymi sprawami i problemami. Nikt z nich nie zauważył, co się stało z „Michasiem”.
Zobojętnieli na zło i krzywdę - to znak wojny i okupacji, które spowodowały zatracenie współczucia, odruchu niesienia pomocy.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.